Cyberataki – czym są i jak się przed nimi bronić

0
1239

Na przestrzeni lat rola cyberbezpieczeństwa rośnie. Wszystko przez ataki hakerskie, które są coraz bardziej spektakularne i niebezpieczne dla firm. Wyciek danych lub kradzież treści może powodować milionowe straty i zszargać reputację marki. Poznaj definicję cyberataków, ich rodzaje oraz popularne działania hakerów w Polsce i za granicą.

Cyberatak – co to znaczy?

Wiele osób słyszało o terminie cyberatak. Co to znaczy w praktyce? Według definicji cyberataki to wykorzystanie systemów i sieci komputerowych do zakłócenia działalności lub zniszczenia danych. Cyberataki są pierwszym krokiem do popełnienia poważnych przestępstw, takich jak szantaże, handel danymi, czy oszustwa. Główną bronią cyberprzestępców jest stosowanie złośliwego oprogramowania, czyli malware. Bronią hakerów są wirusy, oprogramowania wymuszające okup, trojany, robaki, rootkity (narzędzia pomocne do włamania na komputer) oraz boty szpiegujące.

Jak podaje definicja, celem cyberataku jest osiągnięcie korzyści finansowych, zemsta lub sabotaż. Cyberatak może być przeprowadzony również z pobudek politycznych lub światopoglądowych.

Rodzaje cyberataków, czyli sześć typów ataków hakerskich

Działalność hakerów nie jest zawsze taka sama. Rodzaje cyberataków pokazują, jak bardzo różnorodny jest ich zakres działań. Oto 6 najczęściej stosowanych ataków hakerskich.

  1. Malware – złośliwe oprogramowanie oraz skrypty, które ma negatywny wpływ na działanie komputera. Wirusy lub konie trojańskie wyrządzają wiele szkód, które mogą wpłynąć negatywnie na całe przedsiębiorstwo. Blokują one dostęp do danych, a nawet przejmują dostęp nad całą firmą.
  1. Phising – ta metoda oszustwa polega na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję. Zadaniem phisingu jest wyłudzenie informacji, tak jak np. dane logowania, dane osobiste, dane karty kredytowej lub informacje poufne. Najczęściej cyberprzestępcy używają tej metody do wyłudzenia danych, grożąc zablokowaniem lub utratą konta.
  1. Man in the middle (MITM) – ataki tego typu oznaczają, że haker w komunikacji znajduje się pośrodku między dwiema stronami. Cyberprzestępca jest zaangażowany w wymianę informacji, podszywając się pod jedną ze stron (np. strona banku lub poczta mailowa). Atak ten jest skierowany na przechwycenie wrażliwych danych.
  2. Ataki DDOS – rozproszona odmowa usługi DDOS polega na dostarczeniu serwerom bardzo dużej ilości informacji lub też zadań z wielu tysięcy komputerów. Wynikiem ataku jest paraliż serwera, który nie jest w stanie przetworzyć takiej ilości danych. Do ataków DDOS przeznaczone są komputery zainfekowane wirusami.
  1. Cross – side scripting (XSS) – atak XSS jest wykonywany w przeglądarce i dotyczy klienta aplikacji internetowej. Atak XSS zagraża przede wszystkim aplikacji i danym znajdującym się po stronie klienta. W tym rodzaju cyberataku hakerzy są w stanie ukraść pliki cookies i przejąć zalogowaną sesję ofiary.
  1. SQL injection – jest to metoda cyberataku, która polega na dodawaniu procedur do zapytania SQL. Zapytanie SQL jest przekazywane po wygenerowaniu zostaje przekazane do bazy danych i tam zostaje wykonane.
Czytaj również:  Jak szybko zarobić online - 10 pomysłów na zarabianie przez Internet

Jak zapobiegać cyberatakom?

Tak naprawdę każda firma może stać się ofiarą hakerów. Mimo to warto zadbać o bezpieczeństwo, które utrudni im zadanie i obniży szanse na skuteczne działanie. Aby zapobiec cyfrowym atakom należy:

  • przeprowadzić szkolenie dla pracowników wewnątrz firmy,
  • aktualizować oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie,
  • używać zapory firewall dla połączenia internetowego,
  • zadbać o aktualne oprogramowanie dla systemów operacyjnych i aplikacji,
  • tworzyć na bieżąco kopie zapasowe danych,
  • przechowywać kopie zapasowe w firmie i poza jej siedzibą,
  • stale kontrolować dostęp do komputerów i sieci internetowej,
  • zadbać o zabezpieczenie hasła Wi-Fi,
  • stworzyć indywidualne konta dla każdego pracownika,
  • ograniczyć uprawnienia pracowników do wszystkich danych i informacji,
  • zmieniać hasła regularnie.

Popularne cyberataki w Polsce i na świecie

Każdy przedsiębiorca powinien chronić swój biznes przed działaniem hakerów. Popularne cyberataki to przestroga przed lekceważeniem tego zagrożenia. Jeśli chodzi o spektakularne ataki, należy wymienić tu WannaCry – działalność hakerów spowodowała straty szacowane na 4 mln dolarów. Wykorzystany ransomware sparaliżował informatyczne systemy w brytyjskiej służbie zdrowia, rosyjskim MSW, banku centralnym, a także prasowej agencji informacyjnej. Równie głośna sprawa dotyczyła kradzieży danych z Facebooka w 2018 roku i udostępnieniu ich Cambridge Analytica. Dane 29 milionów osób zawierały lokalizację, status, historię wyszukiwań i urządzeń, którymi posługiwali się użytkownicy. Do głośnych ataków hakerskich w Polsce należy sprawa CD Projekt Red. W 2021 roku producent gier komputerowych utracił kody źródłowe, dokumenty firmy, a nawet dane osobowe pracowników przedsiębiorstwa. Coraz więcej ataków hakerskich miało miejsce również przy podczas trwania wojny na Ukrainie. Działania wywołują panikę i są skuteczną bronią uzupełniającą działania militarne.

Skomentuj lub podziel się opinią