Czym zajmuje się Scrum Master? Poznaj narzędzia pracy, zarobki i możliwości rozwoju

0
891

Metodologia Scrum zyskała ogromną popularność na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wszystko za sprawą potrzeb rynku, kompetencji pracowników oraz narzędzi potrzebnych do realizacji zadań. To właśnie od oprogramowania w dużej mierze zależy efektywność całego zespołu. Poznaj 6 narzędzi, które każdy Scrum Master powinien znać.

Czym zajmuje się Scrum Master?

W dużym uproszczeniu Scrum Master jest wsparciem firmy w realizacji projektów i koordynowaniu pracy. Osoba na tym stanowisku jest połączeniem trenera, managera i doradcy. Do głównych zadań Scrum Mastera należy stosowanie metodyki zwinnej do realizacji poszczególnych projektów. Jako metodykę zwinną rozumie się grupę metod, zastosowanych w programowaniu iteracyjno – przyrostowym.

Obowiązki Scrum Mastera

Praca Scrum Mastera jest dla wielu osób enigmatyczna. Czym zajmuje się on w rzeczywistości? Otóż Scrum Master:

  • przeciwdziała problemom, które pojawiają się podczas realizacji projektu.
  • szkoli pracownik z zakresu technik Agile,
  • prowadzi Daily,
  • szerzy i nadzoruje przestrzeganie zasad Scrum,
  • pomaga Product Ownerowi w kontrolowaniu Backlogu,
  • usuwa napotkane w projekcie problemy.

6 narzędzi Scrum Mastera

Lista narzędzi Scrum Mastera jest na tyle długa, że wyłonienie 6 narzędzi wcale nie było oczywiste. W zestawieniu braliśmy pod uwagę głównie użyteczność, ale także funkcje i zastosowanie. Oto nasza lista:

1. Jira

Jira Software to narzędzie przeznaczone dla dużych firm. Jej funkcje są bardzo przydatne w metodologii Scrum. Poza tym oprogramowanie oferuje wiele możliwości integracji i stosunkowo intuicyjny interfejs. Warto wspomnieć, że jest ona jednym z najpopularniejszych narzędzi do rejestracji czasu pracy w firmach. Jira jest darmowa tylko w wersji do 10 osób bez pakietu wszystkich opcji.

2. Vivify Scrum

Jeśli szukasz narzędzia do zarządzania projektami, które wspiera metodologie Kanban i Scrum, to Vivify jest odpowiednie. Program pozwala na wygodną współpracę i przydzielanie ról członkom zespołu. Dzięki niemu użytkownicy mogą śledzić projekty i tablice oraz obserwować swoją pracę. Narzędzie pozwala korzystać z wielu sprintów, funkcji backlog oraz śledzenie postępów poprzez przeglądanie raportów. Program Vivify Scrum jest płatny w wersji premium w formie abonamentu.

3. Nutcache

Czym jest Nutcache? To nic innego jak narzędzie do organizowania i analizowania zadań na każdym poziomie realizacji projektu. Funkcje takie jak śledzenie czasu pracy, czy płatność faktur pomaga mądrze gospodarować zasobami. Program ma także ciekawy design. Kolorowe oznaczenie projektów pomaga organizować pracę, podobnie jak harmonogram, czy generowanie raportu danych. Nutcache to ciekawe narzędzie, które z całą pewnością warto mieć w swojej firmie.

4. VersionOne

VersionOne to elastyczne oprogramowanie, które umożliwia kompleksowe zarządzanie projektami. Ma ono wiele przydatnych funkcji. VersionOne wykorzystuje metodologię Scrum, Kanban, ich połączenie oraz SAFe. Przede wszystkim pozwala ono na szybkie i wydajne skalowanie firm. Dużą zaletą tego narzędzia jest podejmowanie decyzji w oparciu o kluczowe dane. Mimo że VersionOne jest programem darmowym, jego rozbudowane funkcje wymagają rozbudowy i skorzystania z indywidualnej wyceny.

5. Zeppel

W jaki sposób sprawnie zarządzać projektem? Kluczem jest słuchanie klientów i wyciąganie wniosków z ich feedbacku. Zeppel to proste narzędzie, które pozwala zebrać żądania klientów, nadać im priorytety i kontrolować cały proces realizacji projektu. Dzięki niemu cały zespół stanie się bardziej zgrany i będzie dążył w jednym kierunku. W dodatku program można zintegrować z wieloma narzędziami dla programistów, do których należy GitHub, Bitbucket, czy GitLab. Co więcej, wiele operacji można tu wykonać w czasie rzeczywistym.

6. Trello

Naszą listę zamyka Trello, które urzeka prostotą i funkcjonalnością. Właśnie te cechy pozwoliły programowi stać się jednym z najbardziej popularnych. Tworzenie tablic i używanie ich do planowania znacznie ułatwia pracę. Można w łatwy sposób edytować dane, śledzić zmiany, przydzielać osobom zadania, czy ustalać terminy. Warto dodać, że raporty Scrum są dostępne tylko w rozszerzonej wersji. Poza tym mimo funkcjonalności i prostoty Trello ustępuje pod względem możliwości konkurencji. Wiele firm decyduje się więc na bardziej zaawansowane narzędzia.

Jak zostać Scrum Masterem?

Scrum Master nie musi być wcale programistą, ani osobą zaawansowaną technicznie. Musi za to doskonale rozumiem metodykę zwinną. Aby zostać Scrum Masterem trzeba ukończyć specjalny kurs, który zakończony jest certyfikatem. Niektóre ze szkoleń trzeba odnawiać co 2 lata, a inne są aktualne dożywotnio. Cena szkolenia na Scrum Mastera to około 1000 zł. Po uzyskaniu certyfikatu pozostaje tylko znaleźć wolne stanowisko, o które jest stosunkowo łatwo na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy w branży IT.

Zarobki Scrum Masterów

Każda osoba chcąca zostać Scrum Masterem może liczyć na godne wynagrodzenie. Dane pokazują, że większość osób w tym zawodzie zarabia powyżej 8 500 zł brutto na miesiąc. Junior Scrum Master może liczyć na pensję w wysokości 10 300 zł brutto, a na szczeblu seniora nawet na 18 000 zł brutto. Są to relatywnie duże stawki, które mogą motywować do rozwoju.

Podsumowanie

Praca Scrum Mastera nie jest prosta. Polega ona na wykorzystaniu metodyki zwinnej w praktyce. To bardzo skuteczny sposób na osiągnięcie zamierzonych efektów, pod warunkiem, że wszyscy pracownicy trzymają się ustalonych założeń.

Narzędzia Scrum tworzą duży zbiór. Początkowo ich funkcje mogą przytłaczać, jednak z biegiem czasu okazują się one bardzo pomocne, niezależnie od tego, czy wybrałeś Trello, Nutcache, czy Jirę. Narzędzia pomagają zwiększyć efektywność pracy i realizować projekty, które dają satysfakcję klientom i pracownikom. Dzięki temu Scrum Masterzy mogą cieszyć się komfortem i trzymać się ustalonych terminów.

Skomentuj lub podziel się opinią