Jak dobrać odpowiednią wysokość biurka do pracy biurowej?

0
323

Praca biurowa z reguły wiąże się z długimi godzinami, które musimy spędzać przed komputerem. Poprawne ustawienie takiego stanowiska pracy jest kluczowe nie tylko po to, aby zagwarantować sobie odpowiedni komfort, ale także zapobiec dolegliwościom zdrowotnym. Jednym z najważniejszych elementów stanowiska jest biurko, a dokładniej jego wysokość i fotel. Jak dobrać odpowiednią wysokość biurka do pracy biurowej? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

  1. Jak dobrać wysokość biurka?
  2. Jakie biurko do pracy wybrać?

Wysokość biurka to jeden z ważniejszych czynników, który wpływa na zdrowie pracownika i komfort pracy. Nieodpowiednio ustawione biurko nierzadko powoduje bóle pleców, ramion, karku oraz przyczynia się do pojawiania się innych dolegliwości. Jak dobrać odpowiednią wysokość biurka? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Jak dobrać wysokość biurka?

Standardowa wysokość biurka wynosi 73 – 80 centymetrów. Jednakże okazuje się, że taka wysokość jest wystarczająca jedynie u osób, które są średniego wzrostu. Nie sprawdzi się ona zatem u wysokich i niskich pracowników. Wysoka osoba potrzebuje równie wyższego krzesła, a zatem przy biurku, którego wysokość wynosi od 73 do 80 centymetrów, nie miałaby zbyt dużo miejsca na nogi. Niska osoba natomiast po podniesieniu fotela na odpowiednią wysokość, nie mogłaby swobodnie położyć stóp na podłodze, ponieważ nie będzie do niej sięgać.  Jak zatem dobrać wysokość biurka, aby zapewnić sobie komfortową i wygodną pracę oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu pleców, karku, ramion i innych dolegliwości zdrowotnych? Otóż wysokość biurka dobiera się do własnego wzrostu. Optymalna wysokość biurka powinna być dopasowana tak, aby nasze ramiona równolegle układały się do blatu biurka, a przedramiona znajdowały się prostopadle do podłogi.

Istnieje wiele sposobów, które wykorzystuje się do wyznaczenia odpowiedniej dla nas wysokości biurka. W Internecie dostępne są nawet kalkulatory ergonomiczne, dzięki którym możemy precyzyjniej obliczyć, jaka wysokość biurka przełoży się na idealnie dobrane biurko.

Jakie biurko do pracy wybrać?

Jeśli codziennie pracujesz przy komputerze i szukasz wygodnego, najlepszego rozwiązania dla siebie, polecamy zwrócić uwagę na takie biurka, których wysokość można bez problemu regulować. Chodzi nam o ten modele, przy których możemy pracować zarówno na siedząco, jak i stojąco. Dlaczego? Biurko z możliwością pracy na stojąco daje dużo korzyści. Przede wszystkim pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, które wiążą się z siedzącym trybem pracy. Praca na stojąco ponadto poprawia postawę ciała, zwiększa wydajność oraz skupienie. Dodatkowo pozwala na dużo większą swobodę ruchu, co nierzadko zmniejsza napięcie mięśni i poziom stresu. Jak widać, opłaca się zadbać o optymalne wymiary biurka oraz dopasować wysokość biurka.

Poza biurkiem nie zapominaj także o odpowiednim krześle. Jeśli chodzi o fotel do pracy przy komputerze, polecamy wybierać przede wszystkim modele ergonomiczne, które właściwie wymuszają na nas przyjmowanie prawidłowej postawy. Aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujesz się na odpowiedni fotel, polecamy skorzystać ze wspomnianego wyżej kalkulatora. W narzędziu wystarczy podać swój wzrost w centymetrach, wagę, informacje dotyczące tego, czy potrzebujemy zagłówka oraz, czy potrzebujemy krzesła rehabilitacyjnego, czy standardowego. Ten ostatni model poleca się osobom, które jeszcze nie doświadczyły żadnych dolegliwości związanych z niepoprawnie dobranym fotelem do pracy przy komputerze. Odpowiednio dobrane wymiary biurka w połączeniu z regulowaną wysokością blatu zapewniają największy komfort. Warto więc zadbać o to, aby upewnić się, że nowy mebel spełnia standardowe wymiary biurka komputerowego lub nawet większego mebla, w zależności od własnych preferencji.

Skomentuj lub podziel się opinią