Jak kody kreskowe pomogą Twojej logistyce?

0
136

Technologia kodów kreskowych znana jest od co najmniej kilkudziesięciu lat. Początkowo była ona wykorzystywana do usprawniania procesów sprzedaży, głównie za sprawą automatyzacji identyfikacji produktu przy punkcie kasowym. Ostatnie lat to ciągły wzrost znaczenia kodów kreskowych w logistyce magazynowej. Dzieje się tak ze względu na upowszechnienie się (oraz spadek cen) urządzeń umożliwiających automatyczną identyfikację danych (kolektory danych, czytniki kodów kreskowych, drukarki etykiet) oraz zwiększoną dostępność systemów kodów kreskowych dla logistyki magazynowej. W tym artykule przedstawimy, jak działają tego typu systemy, z jakimi korzyściami mamy do czynienia po ich wdrożeniu oraz jakie alternatywy dla kodów kreskowych oferuje dzisiaj rynek. Zapraszamy do lektury!

Systemy kodów kreskowych w logistyce- zadbaj o swój magazyn.

Systemy kodów kreskowych dla magazynu nazywane są również systemami WMS (warehouse management system). Istotą funkcjonowania systemów WMS jest organizacja pracy i zadań personelu pracującego w centrum logistycznym w trzech podstawowych obszarach: obszar przyjęć towaru do magazyny, obszar składowania towaru w magazynie oraz obszar wydań towary z magazynu. Poniżej opisano jak kody kreskowe zmieniają każdy z tych obszarów:

– na etapie przyjęć towaru do magazynu system WMS (alternatywnie zwany systemem kodów kreskowych) generuje unikalne numery dla każdego produktu. Numery te przedstawianie są w formie kodu kreskowego, a następnie drukowane na etykiecie samoprzylepnej, która jest naklejana na taki produkt. Ten indywidualny numer (zwany umownie numerem rejestracyjnym) pozwala na precyzyjne śledzenie każdej partii towaru w magazynie

– na etapie składowania system WMS (zwany systemem kodów kreskowych) wybiera najlepsze pod względem szeregu analizowanych czynników miejsce do zeskładowania towaru. Fakt zeskładowania na sugerowanym miejscu sprawdzany jest poprzez odczyt etykiet umiejscowionej na miejscu składowania (do etykietowania regałów służ specjalne etykiety i inne elementy oznakowania magazynu). Sam odczyt wykonywany jest przy zastosowaniu kolektorów danych z czytnikiem kodów kreskowych

– podczas wydań towaru z magazynu kody kreskowe pomagają w skompletowaniu zamówień poprzez zapewnienie podjęcia właściwych produktów z właściwych lokalizacji. Sam etap wysyłki uwieńczony jest wydrukiem etykiety kurierskiej (z kodem kreskowym oczywiście) prosto z systemu WMS.

Jakie urządzenia związane z kodami kreskowymi usprawniają pracę magazynu?

Pełne wykorzystanie potencjału kodów kreskowych wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi postaci sprzętu do automatycznej identyfikacji danych. Urządzenia te pomagają wydrukować etykiety z kodem kreskowym (drukarki etykiet samoprzylepnych), odczytać kod kreskowy (czytniki kodów kreskowych), czy pracować w magazynie w sposób mobilny (kolektory danych). Wszelkie urządzenia powinny działać łącząc się z siecią wifi lub z klasyczną siecią przewodową w celu ciągłej wymiany danych w trybie czasu rzeczywstego.

Alternatywy dla systemu kodów kreskowych.

System kodów kreskowych może być zastąpiony systemem opartym na kodach dwuwymiarowych (kody 2D) lub systemem opartym o technologię radiowej identyfikacji danych (system RFID). Inne sposoby kodowania danych różnią się wyłącznie charakterystyką odczytu, jednak sama funkcjonalność pozostaje zbieżna z funkcjonalnością kodów kreskowych opisaną powyżej.

HKK-Group Twój ekspert w obszarze kodów kreskowych.

HKK- Group już od ponad 30 lat wspiera przedsiębiorców w optymalizacji procesów logistyki i logistyki produkcji. Przyłącz się do naszych Klientów i przekonaj się, że wiemy jak zidentyfikować Twój sukces.

Skomentuj lub podziel się opinią