Skanowanie 3D – czym jest, do czego służy i na czym polega?

0
1141

Pomiary aktualnie prowadzone są za pomocą różnego rodzaju narzędzi. Wśród nich znajdziemy nie tylko te tradycyjne, lecz również w pełni innowacyjne, technologiczne rozwiązania jak pomiary laserowe 3D.
Skanowanie 3D jest niezastąpione w przypadku takich dziedzin, jak: archeologia, architektura, budownictwo, przemysł automotiv czy gry wideo. Stosowane jest również w branży rozrywkowej czy geodezji. W medycynie często wykorzystywane jest np. w celu modelowania szczęki czy wymiany stawów.

Na czym polega skanowanie 3D?

Skanowanie 3D polega na przekształcaniu trójwymiarowego przedmiotu w obiekt cyfrowy, z którym można później pracować. Skany mogą być niezwykle przydatne w celu kontroli jakości w przypadku produkcji przemysłowej lub archiwizacji cyfrowej, w przypadku przedmiotów historycznych.
Skanowanie laserowe pozwala na uzyskanie niezwykle precyzyjnych informacji, które błyskawicznie mogą zostać przesłane do komputera. W tym celu wykorzystuje się zaawansowane urządzenia, jak chociażby ręczny skaner. W ciągu sekundy potrafi on zebrać tysiące informacji o punktach położonych w przestrzeni.
Ręczne skanery 3D przydatne są w zarówno w przypadku skanowania mniejszych, jak i większych przedmiotów, jak chociażby samochód. Trzymając skaner w ręku, użytkownik kieruje strumień światła na dany przedmiot, a oprogramowanie łącząc skany, tworząc model 3D.

Skanery 3D przemysłowe

Skanery 3D są często stosowanym elementem w przypadku nadzorowania jakości produkcji. Aktywnie oświetlany obiekt wiązką laserową, pozwala na odbicie od powierzchni światła, które przechwytywane jest przez kamerę. Powstały model jest opracowany i generowany przez specjalną aplikację – dlatego też pomiary tego typu są niezwykle dokładne.
Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że działa niezawodnie, niezależnie od oświetlenia zewnętrznego.
Ręczny skaner umożliwia wyjątkowo precyzyjne pomiary bez względu na gabaryty. Lekka konstrukcja pozwalająca na skan błyszczących oraz ciemnych obiektów sprawia, że poradzi sobie niemal z każdym obiektem. Obsługujący sprzęt nie odczuje zmęczenia nawet po dłuższym użytkowaniu.
Ręczny skaner można bezproblemowo podłączyć do zewnętrznego programu kontrolnego za pomocą jednego kliknięcia. Idealnie współpracuje z takimi oprogramowaniami inspekcyjnymi jak , Verisurf Inspect, Geomagic Control X czy Einsense Q.

Czytaj również:  Nowoczesne rozwiązania w logistyce kontraktowej - wyzwania i perspektywy

Zalety skanowania laserowego 3D

Niewątpliwie, skanery 3D mają wiele zalet. Spośród najważniejszych możemy wyróżnić niezwykłą szybkość i precyzję w działaniu. W porównaniu do innych metod pomiaru jest to niezwykle precyzyjne rozwiązanie.
Wykonane pomiary możemy praktycznie od razu śledzić na monitorze komputera, co znacznie ułatwia prace. Ponadto ręczny skaner możemy wykorzystać do skanowania obiektów o różnych gabarytach. Wisienką na torcie jest fakt zbierania informacji o geometrii całego obiektu z 3 stron.
Skanowanie laserowe za pomocą tego urządzenia jest niezwykle proste i intuicyjne. Umożliwia pracę nawet w najcięższych warunkach. Lekka i ergonomiczna konstrukcja sprawia, że pewnie trzyma się dłoni. Skaner ręczny dedykowany jest zarówno amatorom tych urządzeń, jak i doświadczonym użytkownikom. Przyjazny interfejs oraz prosta konfiguracja i wskazówki na każdym etapie pracy, sprawiają, że urządzenie jest niezwykle łatwe w obsłudze.
Jeżeli więc zależy nam na mobilnej pracy w towarzystwie lekkiego i poręcznego urządzenia, to z pewnością takie rozwiązanie jak skaner ręczny 3D spełni nasze oczekiwania. Idealnie nada się do wysokiej jakości modelowania 3D.

Co jeszcze wyróżnia skanery ręczne spośród innych urządzeń tego typu?

  • prędkość skanowania do 1 020 000 pkt/s,
  • optymalna praca, nawet w ciężkich warunkach,
  • skanowanie średnich i dużych przedmiotów,
  • lekka i ergonomiczna konstrukcja,
  • skanowanie z dokładnością 0,02 mm.

Skomentuj lub podziel się opinią