UX Designer – na czym polega ten zawód, co robi UX Designer?
Użytkownicy wciąż poszukują intuicyjnych rozwiązań, które będą sprawiały przyjemność podczas korzystania z produktu. UX Design pozwala osiągać te cele w sposób prosty i przyjemny. Sam skrót UX oznacza doświadczenie użytkownika w interakcji z produktem, najczęściej produktem cyfrowym. Strona internetowa, aplikacja mobilna, czy aplikacja internetowa musi spełnić więc szereg wymagań.
Czym zajmują się UX Designerzy, co robi UX Designer?
Trudno opisać w kilku słowach zakres obowiązków UX Designerów. Projektowanie doświadczeń odbiorców zaczyna się od badań i zdefiniowania potrzeb klientów. Dopiero po tym następuje planowanie i realizacja zadań, cała seria testów i wprowadzanie nowych funkcji oraz zmian. Praca UX Designerów jest ciekawa ze względu na ogrom zadań, jakie na nich czekają oraz wiele etapów realizacji projektów. Co robi zatem UX Designer w kilku słowach? – projektuje interfejsy użytkownika w najbardziej przyjazny i intuicyjny sposób.
Kto wchodzi w skład teamu UX Design?
Zawód UX Designera staje się coraz bardziej popularny z roku na rok. Okazuje się jednak, że zadania w ekipie User Experience są szerokie. Na pokładzie zespołu UX Design znajdziemy:
- UX reaserchera – jest to osoba badająca potrzeby użytkowników,
- UX designera – odpowiada on za użyteczność i przyjemność z obcowania z produktami,
- UI designera – pracownika odpowiedzialnego za wygląd produktu, najczęściej interfejs aplikacji lub design strony internetowej,
- Architekta informacji – osoby przeprowadzająca wywiady z użytkownikami,
- Usability experta – pracownika zajmującego się badaniem użyteczności produktu,
- UX writera – twórcę komunikatów w aplikacjach mobilnych, który przygotowuje i bada efektywność treści.
Cechy UX Designera
Zastanawiasz się czym powinien charakteryzować UX designer? Być może jest to idealna praca dla Ciebie. Idealna osoba na stanowisko UX Designera powinna być dokładna, wykazywać analityczne myślenie, posiadać duży zmysł estetyczny oraz empatię. Praca w dziale UX wymaga bardzo niestandardowego toku rozumowania, który wiąże się ze zmianą perspektywy. Jeśli chodzi o zainteresowania, w tej pracy odnajdą się osoby zainteresowane psychologią, socjologią i IT, ponieważ UX jest pograniczem tych dyscyplin naukowych.