Szkolenia e-learningowe

Bezpieczeństwo w sieci, cyberzagrożenia, świadome korzystanie z internetu i dbałość o swój wizerunek w sieci to ważne i aktualne zagadnienia. Wszechobecny cyfrowy świat stawia przed nami wiele wyzwań, na które musimy nauczyć się reagować. Projekt Przystań w sieci spieszy na ratunek!  

Na naszej platformie e-learningowej nauczyciele i uczniowie znajdą kursy online, które w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżają współczesne zjawiska internetowe. Kursy zostały podzielone na sześć modułów, obejmujących następujące zagadnienia: prywatność w sieci, cyberprzemoc, cyberzagrożenia, nielegalne i szkodliwe treści w internecie, cyfrowe ślady i reputacja online oraz fałszywe informacje. W ramach każdego modułu znajdują się trzy kursy, przeznaczone osobno dla nauczycieli, uczniów klas 7–8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.   

 

  Nauczycielu, zachęcamy Cię do rejestracji na platformie. Z chwilą ukończenia kursu we własnym module, będziesz mógł udostępnić analogiczny kurs swoim uczniom. Dowiedzcie się, jak bezpiecznie korzystać z internetu i stwórzcie razem szkolną, bezpieczną Przystań w sieci

Moduły szkoleniowe

Program edukacyjny obejmuje następujące obszary tematyczne:

Prywatność w sieci
Naucz się identyfikować zagrożenia w internecie oraz zapoznaj się z zasadami ochrony danych w sieci.
Cyberprzemoc
Zdobądź praktyczne wskazówki, jak zapobiegać cyberprzemocy i reagować na niepokojące incydenty w szkole.
Cyberzagrożenia
Zapoznaj się z podstawowymi zagrożeniami w sieci i niebezpiecznymi trendami online, naucz się dbać o swoje cyfrowe bezpieczeństwo.
Nielegalne i szkodliwe treści
Naucz się rozpoznawać i reagować na szkodliwe i nielegalne treści w internecie oraz dowiedz się, gdzie szukać pomocy.
Cyfrowe ślady i reputacja online
Poznaj sposoby odpowiedzialnego wykorzystania internetu – strategię zarządzania cyfrowymi śladami i własnym wizerunkiem online.
Fałszywe informacje
Zapoznaj się z mechanizmami rozprzestrzeniania się fake newsów i dowiedz się, jak nie wpaść w sieć fałszywych informacji.

Certyfikat

Zdobądź certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia i zdobycie nowych umiejętności. Każdy nauczyciel otrzyma certyfikat, jeśli zrealizuje wszystkie sześć modułów oraz 20 jego uczniów (lub jedna klasa, jeśli liczy mniej niż 20 uczniów) ukończy przynajmniej jeden moduł. Uczniowie po zaliczeniu wybranego modułu również mogą otrzymać certyfikat podpisany przez nauczyciela.

Czy Twoja szkoła to bezpieczna przystań?

Jeśli ukończyłeś już kursy e-learningowe, Twoja przygoda z Przystanią w sieci nie musi się zakończyć!

Zachęcamy do kolejnych działań zwiększających cyfrowe bezpieczeństwo w Twojej szkole. Masz pomysł na happening, gazetkę szkolną czy zajęcia edukacyjne dotyczące cyberzagrożeń? Wspaniale! Zorganizuj w swojej szkole Dzień Świadomego Korzystania z Internetu. Forma inicjatywy jest dowolna – najważniejsze jest przecież zwrócenie uwagi na pozytywne zachowania online.

Chcemy docenić aktywność placówek i nagrodzić je certyfikatem „Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu”. Jak go zdobyć? Wystarczą dwa proste kroki:

  1. Ukończenie kursów e-learningowych na platformie Przystań w sieci (dwóch nauczycieli musi ukończyć wszystkie moduły tematyczne, a 20 uczniów przypisanych do każdego nauczyciela – przynajmniej jeden moduł).
  2. Zorganizowanie Dnia Świadomego Korzystania z Internetu i/lub zgłoszenie uczniowskich pomysłów w konkursie na najlepszą kampanię społeczną dotyczącą bezpieczeństwa w sieci.

Spraw, by Twoja szkoła była dla uczniów bezpieczną przystanią!