Czy 15. emerytura wejdzie w życie? Czy będzie piętnasta emerytura?

0
1025

Niedawno rozpoczęły się wypłaty 14. emerytury, ale już w tej chwili Prezydent Andrzej Duda zapowiada mobilizację rządu do prac nad 15. emeryturą. Dodatkowe świadczenie pieniężne nazywane 13stką lub 14stką wypłacane jest w wyskości minimalnej emerytury, która wynosi 1217,98 zł netto.

Prezydent Andrzej Duda wypowiedział następujące słowa: „Jeżeli będzie potrzebna 15sta emerytura to również trzeba będzie ją rozważyć”. Czy rząd faktycznie wprowadzi 15-tkę?

Według Magdaleny Rzeczkowskiej – Minister Finansów Polski – polska gospodarka jest w dobrej kondycji, ma silne fundamenty oraz stabilny rynek pracy. Nadwyżka budżetowa byłaby w stanie pokryć piętnastą emeryturę, jednak trzeba mieć na uwadze kryzys energetyczny i wsparcie Polaków w okresie grzewczym. Przy obecnym budżecie państwa, oba tak duże wydatki ciężko byłoby jednocześnie pokryć.

Ile kosztuje 13. i 14. emerytura?

1 kwietnia pierwsi emeryci otrzymali swoją 13. emeryturę. Co ważne 13stą emeryturę otrzymuje każdy rencista i emeryt w Polsce, a także inne osoby pobierające różne świadczenia, czyli w sumie ok.9,7 miliona osób. W 2021 roku budżet wypłacił emerytom z tytułu 13-stej emerytury aż 11,7 mld zł.

28 sierpnia w naszym kraju ruszyła wypłaca 14. emerytury. To świadczenie natomiast nie trafi do kieszeni każdego rencisty, bowiem świadczenie otrzymają Ci seniorzy, których emerytura bądź renta nie przekracza kwoty 4188,44 zł brutto. Osoby, które otrzymują emeryturę powyżej tej maksymalnej kwoty nie mogą liczyć na 14stkę. Zatem to świadczenie trafi do blisko 9,2 miliona osób, a rząd planuje przeznaczyć 10,6 mld zł.

Łącznie rząd na 13 oraz 14 emeryturę przeznaczy blisko 22 mld zł.

Skomentuj lub podziel się opinią