Czym jest Binance?

0
870

Binance to ekosystem, który obejmuje scentralizowaną giełdę kryptowalut z największym na świecie wolumenem obrotu, platformę blockchain BNB Chain, centrum edukacyjne, fundusze inwestycyjne i charytatywne, rynek NFT i inne produkty.

Czym jest giełda Binance?

Pierwszym i najważniejszym produktem Binance jest giełda kryptowalut, która rozpoczęła działalność w 2017 roku.

Oferuje różne narzędzia — handel spot aktywami cyfrowymi i transakcje dźwigniowe, instrumenty pochodne, a także sekcję giełdy P2P. Ponadto użytkownicy mogą uzyskać pasywny dochód z kryptowalut poprzez staking i farming.

Według oficjalnej strony, od kwietnia 2022 roku, Binance obsługuje ponad 600 kryptowalut i ponad 40 walut fiat. Platforma ma 90 milionów zarejestrowanych użytkowników.

Binance nie ujawnia danych finansowych. Według różnych szacunków jej przychody w 2021 roku wyniosły od 14,6 mld do 20 mld dolarów. Według doniesień medialnych własne szacunki firmy w 2021 roku wynosiły 200 mld dolarów.

Dokładna liczba pracowników Binance nie jest znana, ale na początku 2022 roku Changpeng Zhao, dyrektor generalny projektu, powiedział, że zdalna siła robocza liczyła około 4 000 osób.

Kto założył Binance?

Założycielem Binance jest Changpeng Zhao. Pełni funkcję prezesa spółki i jest jej największym udziałowcem.

Zhao urodził się w Jiangsu w Chinach, po czym przeniósł się z rodzicami do Kanady, gdzie ukończył Uniwersytet McGill. Po ukończeniu studiów pracował jako stażysta na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tokio, gdzie tworzył oprogramowanie do handlu wysokiej częstotliwości. Następnie przez kilka lat pracował w Bloomberg.

Zhao założył swoją pierwszą firmę w 2005 roku, aby opracować algorytmy dla handlu wysokiej częstotliwości.

Pracę w branży kryptowalutowej rozpoczął w 2013 roku, stając się jednym z pierwszych pracowników Blockchain.com. Pełnił funkcję dyrektora technicznego giełdy OKCoin.

Od momentu założenia Binance w 2017 roku, Zhao pełnił funkcję CEO.

W 2022 roku Changpen Zhao został zaliczony przez Forbes do najbogatszych osób w branży blockchain. Publikacja oszacowała jego majątek na 65 miliardów dolarów.

Czy Binance jest bezpieczną giełdą?

Binance gwarantuje użytkownikom zwrot pieniędzy w przypadku włamania na dużą skalę. W tym celu firma otworzyła w 2018 roku specjalny fundusz o nazwie Secure Asset Fund for Users (SAFU). Z niego w 2019 roku zwrócono 40 milionów dolarów za skradzione kryptowaluty.

SAFU otrzymuje część opłat wnoszonych przez użytkowników. Według oficjalnych danych, na koniec stycznia 2022 roku fundusz wart był 1 mld dolarów. Fundusz jest ulokowany w BNB, BUSD i BTC.

Co to jest łańcuch BNB?

BNB Chain to blockchain z obsługą EVM, uruchomiony przez Binance w 2019 roku. Stał się on pojedynczą platformą blockchain w lutym 2022 roku po połączeniu BNB Beacon Chain (dawniej Binance Chain) i BNB Smart Chain (dawniej Binance Smart Chain).

BNB Chain działa na algorytmie konsensusu Proof-of-Staked Authority i jest nastawiony na działanie zdecentralizowanych aplikacji z dużą liczbą użytkowników. Głównymi obszarami rozwoju sieci są zdecentralizowane finanse (DeFi), niewymienne tokeny (NFT), gry blockchainowe (GameFi) oraz metawioski (MetaFi).

Pod koniec 2021 roku Binance uruchomił fundusz o wartości 1 mld dolarów, który ma wspierać BNB Chain. Twórcy zamierzają doprowadzić łączną liczbę użytkowników aplikacji opartych na tym blockchainie do 1 miliarda osób.

Jakie popularne aplikacje działają na łańcuchu BNB?

PancakeSwap to zdecentralizowana giełda (DEX) oparta na mechanizmie automatycznego tworzenia rynku. Jest to trzeci największy DEX pod względem wolumenu obrotów.

Venus to protokół do tworzenia zdecentralizowanych rynków i emisji tokenów oraz algorytmicznych stablecoinów.

Era7: Game of Truth — taktyczna gra strategiczna wykorzystująca karty NFT.

Cream — protokół pożyczkowy z możliwością pożyczania tokenów emitowanych w łańcuchu BNB.

Biswap — zdecentralizowana giełda.

Czym jest BNB i Binance USD (BUSD)?

BNB jest natywną monetą w ekosystemie Binance. Zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji. Działa w łańcuchu BNB.

Główne zastosowania BNB:

– Rabaty na prowizje od transakcji w Binance.
– Uiszczanie opłat transakcyjnych w BNB Chain.
– Gotowanie na parze.
– Płatność za usługi i towary w niektórych serwisach i sklepach internetowych.
– Udział w tokensealach na Binance Launchpad.
– Płatności kartą Binance Visa.
– Pule płynności i zdecentralizowane protokoły wykorzystujące łańcuch BNB.
– Darowizny na cele charytatywne Binance.

Binance USD (BUSD) to projekt stablecoina założony przez Binance i amerykańską firmę Paxos. Cena aktywa jest powiązana z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1. BUSD jest czwartym co do wielkości stackcoinem pod względem kapitalizacji. Działa w sieci BNB Chain oraz Ethereum.

Stabilność ceny BUSD zapewniają rezerwy dolarowe na koncie specjalnej firmy działającej w Stanach Zjednoczonych. Jest regulowany przez Departament Finansów stanu Nowy Jork i podlega comiesięcznemu audytowi. Ilość rezerw odpowiada liczbie stackcoinów Binance USD w obiegu.

Opinie o giełdzie Binance

Binance to sprawdzona platforma kryptowalutowa. Codziennie handluje na niej miliony użytkowników. Giełda zbiera pozytywne opinie (sprawdź tutaj), oferując najwyższej jakości usługi pośredniczenia w kupnie i sprzedaży kryptowalut. Binance jest uważana za najlepszą i najbardziej funkcjonalną giełdę krypto na świecie, o największym wolumenie handlowym. Użytkownicy doceniają platformę za wiele aspektów m.in. szybkość działania, bezproblemowe użytkowanie, niskie opłaty.

 

Skomentuj lub podziel się opinią