Dlaczego warto mieć złoto?

0
770

Złoto to ten kruszec, który od wieków budzi najwięcej emocji. Tak to jest, że widok skrzyń pełnych złotych moment i wyrobów jubilerskich, wpisany jest w naszą tradycję i kulturę, jako symbol bogactwa, dostatku, stabilności, innymi słowy to skarb. Właściwie już od dziecka motyw tego skarbu jest w nas kształtowany przez baśnie, legendy i bajki. Jak to jest z tym złotem i czy faktycznie warto go mieć w swoim portfelu? Poznaj zalety inwestowania w złoto fizyczne.

Warto mieć złoto, bo jest go mało

Złoto to kruszec unikatowy, który wprawdzie występuje naturalnie w przyrodzie, ale jego zasób jest mocno ograniczony i niemożliwy do uzupełnienia. Proste, nie da się wyprodukować złota, a prawdopodobieństwo znalezienia kolejnej kopalni jest znikome. Całego złota jest na świecie tylko tyle, że gdyby zebrać je razem powstałby z niego sześcian o boku 21 metrów. Cóż, dla wyobrażenia, byłby to tylko jeden, siedmiopiętrowy blok. Niewiele, prawda? To skończony towar, więc na pewno warto posiadać złoto w swoim portfelu inwestycyjnym.

Równie ważny jest uniwersalizm

Ludzie mówią wieloma językami, kształtują kulturę i cywilizację, często w sposób całkowicie odmienny, a ich interpretacja świata i jego zjawisk także jest bardzo różna. Za to nie ma i nie było takiej kultury i takiego systemu, w którym nie ceniono by złota. Nie ma takiego miejsca na świecie, w którym nie udałoby się go użyć do zakupu towarów czy usług, a jego wartość jest praktycznie jednakowa na całym globie.

Trwałość

Złoto to nie tylko elegancki i ładny kruszec, ale także trwały. Złoto trudno zniszczyć i niełatwo go uszkodzić. Ma ogromną trwałość, a przy okazji jest bardzo poręczne. Nie grozi mu zniszczenie, nawet w czasie klęski żywiołowej: pożaru czy powodzi. Nie trzeba wiele złota, aby ulokować w nim spory kapitał, bywa, że cały majątek mieści się w kieszeni. To poręczne: w razie kryzysu, potrzeby wyjazdu czy wojny, cały swój majątek możesz mieć przy sobie. To jedna z przyczyn, które sprawiają, że złoto znacznie zyskuje na wartości w czasie zawirowań i niepokojów społecznych oraz dobry argument za tym, że warto posiadać i inwestować w złoto.

Chroni przed inflacją i polityką

Nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że w sytuacji kryzysowej, choćby takiej, jak kryzys związany z pandemią, rządzący nie wahają się przed włączeniem drukarek i zarzuceniem rynku papierowymi pieniędzmi. Tylko taki pieniądz wyłącznie pogłębia kryzys i inflację, bo coraz mniej można za niego kupić. Złoto nie jest zagrożone takim działaniem: nie da się go dodrukować, a więc nawet hiperinflacja mu niestraszna. Jest to kolejny dobry argument, że warto mieć złoto.

Złoto zachowuje wartość w długim czasie

Wyobraź sobie, że twój dziadek zakopał słoik z banknotami w ogródku, w czasie drugiej wojny światowej. Wyobraź sobie także, że dokładnie to samo zrobił dziadek twoje żony, tylko on wrzucił do słoika złote monety. Które z was zyska, gdy znajdziecie swoje rodzinne skarby? Nieważne, ile lat mają złote monety, ich wartość na pewno tylko wzrosłą w czasie. Tymczasem przedwojenne, papierowe pieniądze… Możesz je tylko wyrzucić.

Można je kupić anonimowo

Teoretycznie, formalnie jest to niemożliwe, bo złoto objęte jest wprawdzie zerowym podatkiem VAT, ale ustawodawca nakazuje sprzedającemu, by spisał dane osoby kupującej złoto. Z drugiej strony nie daje mu narzędzi do legitymowania kupującego z dokumentów. To twoja decyzja, jakie dane zechcesz podać przy nabywaniu złota.

Podsumowanie – Czy warto posiadać złoto?

Inwestowanie w złoto pozwala zabezpieczyć swój majątek przed różnymi scenariuszami. Złoto jest bezpieczną przystanią i ma długą historię bycia magazynem wartości. Złoto jest też narzędziem dywersyfikacji, ponieważ nie jest skorelowane z innymi klasami aktywów, takimi jak akcje czy obligacje. Warto posiadać złoto, jeżeli inwestycja planowana jest długoterminowo – zabezpieczy ona przed gorszymi czasami dla gospodarki, ale także będzie dobrze przechowywała swoją wartość podczas kryzysów i wojen. Czy warto inwestować i posiadać złoto? – Z pewnością tak.

Skomentuj lub podziel się opinią