Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC?
Ubezpieczenie OC wraz z polisą jest obowiązkowe do wykupienia. Obliguje do tego kierowców stosowny przepis. Przerwanie ochrony choćby na jeden dzień wiąże się z karą finansową, która jest nakładania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Sprawdź i z jakimi wydatkami trzeba się liczyć bez ważnego OC.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w skrócie UFG jest instytucją czuwającą nad tym, aby i każdy zarejestrowany pojazd miał wykupione OC. Jest to taka polisa, w ramach której ubezpieczyciel przyjmuje na siebie odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przez ówczesnego kierowcę. Jeśli dany pojazd nie jest ubezpieczony, wówczas koszty odszkodowania pokrywa właśnie omawiany przez nas UFG, a następnie występuje z tak zwanym regresem. Dodatkowo nalicza karę na kierowcę.
Kara za brak OC, jakie są tutaj koszty?
Kara za brak posiadania OC to kwota regulowana ustawowo. Stawką wyjściową jest wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w brutto w danym roku kalendarzowym. W roku 2022 wynosi to dokładnie 3010 złotych i od tej też i kwoty są naliczane kary. Warto przy tym również podkreślić, że na wysokość kary wpływa czas przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, jak i rodzaj danego pojazdu.
Samochody osobowe.
Do 3 dni – 1200 złotych.
4 a 14 dni – 3010 złotych.
Powyżej 14 dni – 6020 złotych.
Samochody ciężarowe.
Do 3 dni – 1810 złotych.
4 a 14 dni – 4520 złotych
Powyżej 14 dni – 9030 złotych.
Pozostałe pojazdy.
Do 3 dni – 200 złotych.
4 a 14 dni – 500 złotych.
Powyżej 14 dni – 1000 złotych.
Kwoty szczególnie w przypadku samochodów osobowych, ale i tych ciężarowych nie należą do najniższych. Dlatego też i warto pilnować, aby ubezpieczenie polisy OC było aktualne ciągle, aby jednak i uniknąć tak wysokiej kary nałożonej przez UFG.
Najczęstsze przyczyny przerwania ubezpieczenia.
Choć i niektórzy kierowcy z pełną świadomością nie decydują się na wykupienie OC, w większości przypadku jest to również działanie nieumyślne. Do przerwania takiej ciągłości ubezpieczenia najczęściej jednak dochodzi wtedy, kiedy kierowca korzysta z OC po poprzednim właścicielu danego samochodu, wówczas polisa nie jest przedłużana automatycznie.
Jak uniknąć kary za brak OC?
Najprostszym sposobem na uniknięcie takiej kary za przerwanie ubezpieczenia jest pamiętanie o przedłużeniu OC. Zanim jednak i zdecydujesz, się na wykupienie ubezpieczenia sprawdź, ile kosztuje OC u innych ubezpieczycieli. Dzięki temu zyskasz szansę na oszczędność. Jeżeli jednak i nie pamiętasz, o wykupie polisy warto w kalendarzu na telefonie ustawić przypomnienie dwa dni przed zakończeniem OC. Polisa jest bardzo potrzebna, dlatego pamiętaj o niej zawsze!
Warto wspomnieć, że w niektórych sytuacjach (np. złej sytuacji finansowej) można próbować odwołać się od kary. Istnieje szansa, że UFG rozpatrzy wniosek pozytywnie, przez co kara zostanie zniesiona. Ponadto istnieje szansa, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ogóle nie zwróci się do nas po pieniądze (proces nie jest automatyczny).