Jak inwestować w kryptowaluty – praktyczne wskazówki

0
450

Kryptowaluty zyskują ostatnimi czasy na popularności jako produkt inwestycyjny pozwalający na osiąganie zysków, podobnie jak inne rodzaje inwestycji alternatywnych. Mogą one stać się solidnym dochodem pasywnym, trzeba jednak wiedzieć, jak w nie inwestować.

Jakie są najpopularniejsze strategie handlu kryptowalutami? Dlaczego warto się nimi zainteresować? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Fenomen inwestycji kryptowalutowych – dlaczego warto inwestować w waluty cyfrowe?

Rynek kryptowalutowy to dość młoda gałąź narzędzi inwestycyjnych. Wystarczy tylko spojrzeć na historię najpopularniejszej i zarazem najstarszej waluty cyfrowej, czyli Bitcoina. Zadebiutował na rynku w 2009 roku, by raptem na przeciągu kilku lat z poziomu ułamków centa za 1 bitcoina osiągnąć około 30 000 dolarów obecnie, choć w przeszłości notował również znacznie wyższe wartości.

To pokazuje, że rynek kryptowalutowy charakteryzuje się olbrzymią zmiennością, co potrafi przynieść rozsądnie działającym inwestorom naprawdę solidne zyski, dzięki naprawdę wysokiej stopie zwrotu. Z drugiej strony niesie to też ryzyko straty, z czego zawsze trzeba sobie zdawać sprawę, przed przystąpieniem do tradingu kryptowalutowego.

Rynek kryptowalutowy to też olbrzymia przestrzeń i szereg aktywów inwestycyjnych o innej specyfice niż bitcoiny. Można zdecydować się na altcoiny, stablecoiny i inne produkty. Wiele z nich umożliwia wejście w inwestycję przy stosunkowo niewielkich środkach, wykorzystując niekiedy narzędzia służące do automatyzacji, jak np. kryptobot EazyBot.

Kryptowaluty to także wiele strategii, pozwalających na generowanie zysków. Sprawia to, że różne grupy odbiorców są w stanie znaleźć opcję dla siebie.

Na czym polega trading kryptowalutowy?

Trading kryptowalutowy działa podobnie jak handel innymi aktywami. W przypadku tradycyjnych produktów wykorzystuje się ten model przy akcjach, indeksach, walutach czy towarach – na klasycznych giełdach czy Forex.

Jak działa trading kryptowalut? Polega na zakupie produktu (w tym przypadku bitcoinów lub innych kryptowalut) w niskiej cenie, by następnie odsprzedać je z zyskiem – na tej samej lub innej giełdzie kryptowalutowej.

Czytaj również:  Czym jest zdecentralizowana giełda kryptowalut (DEX)?

Strategie w tradingu na giełdach kryptowalutowych – na co się zdecydować?

Zwykło się odróżniać traderów od klasycznych inwestorów, zwracając uwagę na czas trwania transakcji. Klasyczni inwestorzy kupują najczęściej kryptowaluty, planując przechowanie ich przez kilka lat, nie zwracając uwagi na chwilowe zmiany kursów.

Traderzy działają natomiast w znacznie krótszych perspektywach czasowych. Jak może wyglądać trading? W zależności od wybranego modelu można wyróżnić m.in.:

  • scalping,

  • day trading,

  • swing trading.

Pierwszy z nich to transakcje kupna i sprzedaży zamykające się w przedziałach nawet kilkudziesięciu sekund, z wykorzystaniem wahań kursów. Day trading finalizuje się najczęściej w perspektywie doby. Swing trading zakłada natomiast okno dłuższe niż kilka dni, ale krótsze niż kilka tygodni.

W przypadku krótkofalowych działań na giełdach kryptowalutowych można opierać się na własnej wiedzy, popartej precyzyjnymi analizami rynku. Pewną formą wsparcia mogą się okazać narzędzia automatyzujące, jak rozmaite boty kryptowalutowe, wspomagające mniej i bardziej doświadczonych traderów w osiąganiu zysków, przy obniżeniu ryzyka. To także szansa na zarabianie nawet jeśli nie ma się wielkiego kapitału, co stanowi dobrą odpowiedź dla osób, które nie wiedzą, ile trzeba zainwestować w kryptowaluty i obawiają się konieczności posiadania sporych kwot na start

Kryptowalutowe zyski – sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego

Zmienność i zróżnicowanie walut cyfrowych sprawiają, że jest przestrzeń do osiągania zysków, obarczona jednak również sporym ryzykiem straty. Dlatego należy podchodzić do inwestowania z rozwagą, stosując sprawdzone strategie i narzędzia, a także dbając o dywersyfikację swoich inwestycji – ułatwia to osiągnięcie stabilności i ogranicza możliwość dotkliwej straty.

Skomentuj lub podziel się opinią