Jak inwestować w srebro? Co warto wiedzieć na ten temat?

1
283

Srebro jest bardzo atrakcyjne dla inwestorów. Można powiedzieć, że jego popularność stale wzrasta. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Srebro – niezmienna popularność

Można powiedzieć, że historia handlu srebrem jest tak długa, jak sam handel, bo już Starożytni Egipcjanie się tym zajmowali – ponad 4500 lat temu. Co ważne, cenili srebro nawet bardziej niż złoto, dlatego, że było ono rzadsze, a więc i wartościowsze. Nieprzypadkowo przez tysiące lat srebro było niezwykle ważną częścią historii światowej, decydując o kondycji finansowej wielu państw. Ceny srebra uzależnione są od wahań popytu oraz podaży na ten metal. Znajduje ono zastosowanie w ogromnej liczbie branż, dlatego tez zmieniająca się sytuacja na rynku mocno decyduje o tym, ile srebro będzie kosztować.

Srebro – jak je kupić?

Jak więc widać, srebro ma bardzo dużą liczbę zastosowań, gdyż potrzebne jest między innymi do takich zadań, jak produkcja komputerów, laptopów, filtrów do wodu czy sprzętu medycznego. Co bardzo ważne, w większości przypadków nie da się go zastąpić innym surowcem, co sprawia, że inwestowanie w srebro może być naprawdę opłacalne. Nie dziwi, że wiele osób chce się dowiedzieć, jak można je kupić, by później skorzystać na jego sprzedaży. Można w nie inwestować, jak i spekulować. Czym różnią się te sposoby między sobą? Jeśli mowa o inwestowaniu, to musimy kupić ETF srebro, akcje spółek wydobywających srebro, co daje nam prawo do własności instrumentu bazowego. Handel srebrem ma zaś charakter spekulacyjny i możliwy na przykład poprzez zawarcie transakcji na kontraktach CFD (Contract For Differences), dzięki czemu jesteśmy w stanie wykorzystywać potencjał dźwigni finansowego. Pamiętajmy, że zysk lub strata zależy od różnicy pomiędzy ceną otwarcia a ceną zamknięcia transakcji. 

Tradycyjne inwestowanie w srebro odchodzi do lamusa

W przeszłości jedynym sposobem, żeby stać się posiadaczem srebra, był zakup fizycznych sztabek lub monet. Obecnie odchodzi się od tej metody ze względu na duże koszty magazynowania i ubezpieczenia. Inne problemy z tym związane to wysokie prowizje transakcyjne oraz szeroki spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna a ceny sprzedaży. Nie można też nie wspomnieć o tym, że fizyczna dostawa srebra jest bardzo czasochłonna, stwarza jednocześnie ryzyko kradzieży. Jak więc widzimy, tradycyjne inwestowanie tego rodzaju nie jest ani zbyt wygodne, ani bezpieczne. Z tego powodu właśnie handel srebrem online i nowoczesny rodzaj inwestowania w srebro cieszą się tak ogromną popularnością. Tym bardziej że dostępnych jest wiele instrumentów, które to ułatwiają. Polecane jest zwłaszcza inwestowanie w srebro za pomocą zakupu ETF-ów (Exchange Traded Funds), bo ten sposób zapewnia, że portfel inwestycyjny staje się bardziej zdywersyfikowany. To samo powiemy o handlu ETF-ami na srebro, gdyż tym sposobem zyskujemy szerszą ekspozycję niż w przypadku inwestycji w akcje pojedynczych spółek zajmujących się wydobywaniem srebra.

Inwestycja w srebro się opłaca, zwłaszcza jak skorzystamy z nowoczesnych opcji, o których wspomnieliśmy w artykule. Na uwagę szczególnie zasługują fundusze ETF.

1 comment

  1. Marta Kazmierczak 14 marca, 2023 at 15:23 Odpowiedz

    Ja polecam kupowanie fizycznego srebra (monet uncjowych). Nigdy nie zawiódł mnie sklep 79 element. Ceny uczciwe i szybka przesyłka.

Skomentuj lub podziel się opinią