Jak nie dać się złapać na wędkę oszustów kryptograficznych?

0
828

Przemysł kryptowalutowy odnotował ogromny wzrost w ostatnich latach, a waluty cyfrowe stały się ważną częścią wielu portfeli inwestycyjnych. Jednak wzrost popularności kryptowalut przyciągnął również niepożądaną uwagę oszustów. W latach 2020-2021 straty z oszustw związanych z kryptowalutami wzrosły o 79%. Takie oszustwa nie tylko spowodowały, że inwestorzy stracili prawie 15 miliardów dolarów, ale także podważyły zaufanie do branży. Głównym powodem jest brak pełnoprawnej regulacji. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom oszustw oraz temu, jak je rozpoznać i w porę rozbroić.

Co to jest oszustwo kryptowalutowe?

Oszustwa kryptowalutowe zwykle obejmują próby osób lub zorganizowanych grup, aby uzyskać dostęp do informacji osobistych użytkowników, takich jak ukryty klucz lub kod bezpieczeństwa, i oszukać ludzi, aby wysłali kryptowalutę do skompromitowanego portfela cyfrowego.

Oszustwa kryptowalutowe można podzielić na dwie główne kategorie:

Dążenie do uzyskania dostępu do docelowego sprzętu fizycznego, portfela cyfrowego lub danych uwierzytelniających, takich jak kody bezpieczeństwa, klucze prywatne lub frazy startowe.

Żądanie kryptowaluty bezpośrednio od celu poprzez podszywanie się pod inną osobę, oszukańcze oferty inwestycyjne, fałszywe możliwości biznesowe lub inne złośliwe sposoby.

Rodzaje oszustw związanych z kryptowalutami

Pump and Dump

Oszustwa typu „Pump and Dump” polegają na tym, że grupa osób wtajemniczonych wykorzystuje aplikacje do przesyłania wiadomości lub media społecznościowe do rozpowszechniania plotek, że znany potentat wspiera daną walutę cyfrową, lub fałszywych wiadomości, które wspominają o fundamentalnym ulepszeniu projektu. Celem tej konfiguracji jest zwabienie swoich odbiorców do zakupu kryptowaluty, podniesienie ceny i sprzedaż swojej stawki, powodując gwałtowny spadek wartości waluty.

Kiedy ludzie kupują całą kryptowalutę, zwykle nową monetę lub taką, która ma bardzo niski wolumen obrotu, insiderzy zaczynają sprzedawać lub „dumpingować” kryptowalutę po wysokich cenach. Ten ruch wywołuje gwałtowną wyprzedaż i zyski kosztem tych, którzy właśnie kupili kryptowalutę w czasie sygnału.

Phishing

Phishing to częste oszustwo związane z kryptowalutami. W świecie kryptowalut phishing oznacza podstępne nakłanianie ofiar do ujawnienia ich wrażliwych danych, takich jak hasła i klucze do osobistego portfela. Oszustwa phishingowe są często przeprowadzane za pośrednictwem poczty elektronicznej. W ten sposób oszuści podszywają się pod autorytet i proszą o podanie danych uwierzytelniających użytkownika, często używając złośliwych linków. Oszustwa te są również rozpowszechnione na różnych portalach społecznościowych.

Oszustwa romansowe

Nazwa może brzmieć zabawnie, ale jest to bardzo poważne i niestety emocjonalne zjawisko dla ofiar cryptoscamu. Oszustwa romansowe najczęściej mają miejsce na internetowych portalach randkowych. Oszust ustawia atrakcyjne zdjęcie profilowe, aby przyciągnąć „świnię” (ofiarę), a następnie przez pewien okres czasu „tuczy” ją wiadomościami online. Gdy ofiara zbliża się do sprawcy, zaczyna mu bardziej ufać.

Ostatecznie oszust informuje ofiarę o ogromnych zyskach, które rzekomo osiągnęli na rynku kryptowalut i radzi ofierze, aby realizowała niektóre ze swoich inwestycji. Na początku wydaje się, że te inwestycje dobrze się opłacają, ale pieniądze znikają zaraz po ich wysłaniu. Oszust wykorzystuje fałszywe strony internetowe, oszukując ofiarę do przelania dużych kwot pieniędzy na fałszywe konto przestępcy.

Kiedy ofiara próbuje wypłacić swoje pieniądze, jej wysiłki idą na marne.

Schematy Ponziego

Nazwa schematów Ponziego pochodzi od nazwiska słynnego oszusta z lat 20. ubiegłego wieku, Charlesa Ponziego. Podstawowa idea oszustwa nie zmieniła się od ponad wieku. Oto jak to działa: nieuczciwy broker oferuje atrakcyjną okazję inwestycyjną z gwarantowanym hojnym zyskiem. Ich prezentacja może zawierać tajną strategię lub informacje wewnętrzne dotyczące projektu kryptowalutowego. Na początku pomysł wygląda na uzasadniony. Stan Twojego konta nadal rośnie i możesz wypłacić trochę gotówki. W rzeczywistości jednak oszuści kradną większość pieniędzy, wystawiają fałszywe dokumenty, aby zatrzeć ślady, i wykorzystują gotówkę od starych inwestorów, aby zapłacić nowym po trochu. W miarę jak przybywa inwestorów, oszustowi coraz trudniej jest utrzymać ten podstęp. Kiedy system się załamie, twoje pieniądze już dawno przepadną.

Tradycyjne włamania i kradzieże

Unikalną cechą (USP) technologii blockchain jest to, że łańcuch blokowy jest niezwykle trudny do zmiany po wydobyciu bloku i dodaniu go do łańcucha. Im dłuższy staje się łańcuch, tym trudniej jest zmienić jakąkolwiek informację. Z tego powodu wielu opisuje ją jako niewrażliwą na hakowanie i uważa się, że technologia blockchain jest niezwykle bezpieczna.

Niestety, ostatnie incydenty pokazały, że w niektórych sytuacjach hakerzy mogą uzyskać dostęp i zmienić informacje o blockchainie.

Górnicy sprawdzają transakcje, aby upewnić się, że są one legalne. Jeśli jeden lub więcej hakerów uzyska kontrolę nad choćby połową procesu wydobywczego, konsekwencje mogą być poważne. Złośliwy górnik może stworzyć zduplikowaną wersję blockchaina, zwaną forkiem, gdzie niektóre transakcje nie są odzwierciedlone. Górnicy mogą następnie stworzyć zupełnie inny zestaw transakcji na widelcu i sprawić, że będzie on wyglądał jak prawdziwa wersja blockchaina, pomimo jego oszukańczej natury. Hakerzy mogą również wydać kryptowalutę z forka dwukrotnie. Czasami przy tworzeniu blockchaina mogą pojawić się błędy lub luki w zabezpieczeniach, które również mogą zostać wykorzystane przez hakerów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka padnięcia ofiarą tego procederu jest wykonanie badań i upewnienie się, że za walutą stoi dobry zespół.

Skomentuj lub podziel się opinią