Jak oszczędzać pieniądze? 7 zasad oszczędzania

0
370

Chcesz oszczędzać, ale nie wiesz, jak to zrobić? Masz problemy z odkładaniem gotówki? A może masz wrażenie, że pieniądze zupełnie się Ciebie nie trzymają? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym poznasz 7 zasad skutecznego oszczędzania.

Jak oszczędzać pieniądze?

Nie da się ukryć, że każdy chciałby wiedzieć, jak oszczędzać pieniądze w sposób skuteczny. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać, choć trzeba też uczciwie przyznać, że jako Polacy nie jesteśmy najlepsi w oszczędzaniu. Choć wszelkie badania dotyczące oszczędzania w ostatnich latach mogą nie do końca odzwierciedlać faktyczny stan rzeczy, to mimo to od dawna nasz naród należy do najgorzej oszczędzających w Unii Europejskiej. Sposobów na oszczędzenie jest całe mnóstwo, podobnie jak i zasad skutecznego oszczędzania. Nawet jeśli pierwsze próby nie zakończą się powodzeniem, nie możesz się załamywać – może po prostu w Twoim przypadku lepiej spróbować czegoś innego. Poznaj przygotowane przez nas zasady na skuteczne oszczędzanie!

 1. Wyznacz sobie konkretny cel, na który chcesz oszczędzać – znacznie łatwiej odkładać pieniądze, jeśli robisz to w konkretnym celu. Nieważne, co dokładnie obierzesz sobie za cel, choć oczywiście warto, aby było to coś, na czym Ci zależy. Może to być nowy telefon, samochód czy własne mieszkanie. Równie ważne jest też to, aby osiągnięcie tego celu było realne. Wyznaczanie sobie zadań, których wykonanie jest praktycznie niemożliwe, zawsze wpływa negatywnie na poziom motywacji i dalsze starania.
 2. Naucz się sobie odmawiać – na większość z nas czeka cała masa pokus i to na niemal każdym kroku. Obiad w restauracji, powrót do domu taksówką zamiast komunikacją, nowe buty – można tak wymieniać w nieskończoność. Ważne jest jednak, aby nauczyć się sobie odmawiać, bo często właśnie te niewielkie i z pozoru bardzo niedrogie przyjemności sprawiają, że oszczędzanie staje się znacznie trudniejsze, a czasem nawet niemożliwe.
 3. Określ, ile chcesz oszczędzić – jeśli już wiesz, na co zamierzasz oszczędzać, to możesz również policzyć, ile mniej więcej potrzebujesz gotówki. To niejako dalszy etap wyznaczania sobie celu, który w przyszłości zrealizujesz.
 4. Określ, do kiedy chcesz oszczędzić – w ten sposób dochodzimy do kolejnego punktu wyznaczania sobie celu. Dobrze określić realne ramy czasowe, w których zrealizujesz swoje oszczędnościowe plany.
 5. Postaraj się obniżyć wydatki – z pewnością nie jest to łatwe, ale zdecydowanie bardzo pomocne. Na początek utwórz listę stałych kosztów – nie zajmie to więcej niż kilka minut. Bardzo możliwe, że choć kilku z nich możesz się pozbyć lub je zmniejszyć, chociażby wybierając tańszy sklep z żywnością czy dojeżdżając do pracy komunikacją miejską zamiast własnym autem. W ten sposób krok po kroku możesz bardzo istotnie zmniejszyć swoje wydatki.
 6. Zaplanuj swoje oszczędzanie – w tym miejscu przechodzimy do konkretnych sposobów oszczędzania, których jest całe mnóstwo. Możesz zdecydować się na odkładanie co miesiąc określonej kwoty, najlepiej zaraz po otrzymaniu wypłaty. Jeśli dostajesz zmienne wynagrodzenie, odkładaj określony procent ze swoich przychodów.
 7. Inwestuj – jeśli masz nadprogramowe przychody, możesz wpłacić je na lokatę czy konto oszczędnościowe – a to tylko przykłady najpopularniejszych form inwestycji. Zresztą nie musisz inwestować jedynie dodatkowych środków, może bardziej interesuje Cię inwestowanie większej części wypłaty? Wybór należy do Ciebie, a więcej o inwestowaniu przeczytasz na witrynie https://inwestuj247.pl/.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

 1. https://www.money.pl/pieniadze/jak-oszczedzac-pieniadze-zeby-sie-udalo-oto-piec-sprawdzonych-metod-6806686143159040a.html
 2. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-oszczedzac-pieniadze-sposoby-na-oszczedzanie/0brqdf8
 3. https://www.sii.org.pl/14439/edukacja/abc-inwestora/od-czego-zaczac-oszczedzanie-pieniedzy-jezeli-chcesz-to-zrobic-na-serio.html
 4. https://sukcespisanyszminka.pl/jak-oszczedzac-pieniadze-na-marzenia/

Skomentuj lub podziel się opinią