Jaką formę opodatkowania wybrać dla jednoosobowej działalności?

0
564

Podczas zakładania działalności gospodarczej trzeba podjąć wiele istotnych decyzji. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania. Jaką formę opodatkowania należy wybrać w przypadku firmy jednoosobowej?

Czy wybór formy opodatkowania jest konieczny?

Zacznijmy od tego, czy wybranie formy opodatkowania jest obowiązkowe. Sprawa może wydawać się prosta, ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością płacenia podatków. Niemniej jednak nie oznacza to tego, że forma opodatkowania musi zostać wybrana w momencie zakładania firmy. Jeśli w momencie składania wniosku (o założenie działalności) pojawią się jakieś wątpliwości, można dać sobie czas. Forma opodatkowania może zostać wybrana poprzez aktualizację wpisu w CEiDG.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że wybór formy opodatkowania nie może być odwlekany w nieskończoność. Forma opodatkowania musi zostać wybrana najpóźniej do 20 dnia miesiąca kolejnego po tym, w którym firma osiągnie pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Oczywiście może zdarzyć się też tak, że nieuważny przedsiębiorca z jakiegoś powodu nie wybierze formy opodatkowania. Taka sytuacja oznacza, że wybór formy opodatkowania będzie zależny od Urzędu Skarbowego. W praktyce jest to równoznaczne, z tym że dochody automatycznie będą podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Jakie formy opodatkowania są do wyboru?

Skoro wiemy, że wybór formy opodatkowania jest konieczny, pora przyjrzeć się możliwościom, na jakie można się zdecydować. Przedsiębiorcy mają do wyboru następujące opcje:

  • skala podatkowa (zasady ogólne) – dwie stawki podatku zależne od wysokości dochodu. Stawka 12% dotyczy rocznych dochodów nieprzekraczających 120 tys. zł. Stawka 32% obowiązuje dla dochodów powyżej tej kwoty. Ponadto wybór tej formy opodatkowania oznacza możliwość korzystania z kwoty wolnej od podatku. Chodzi o 30 tys. zł rocznie.
  • podatek liniowy – druga opcja to podatek liniowy, czyli rozwiązanie podobne do skali podatkowej, ponieważ podatek opłacany jest od dochodu. Tyle że w przypadku podatku liniowego obowiązuje jedna stawka podatkowa – 19%. Brak kwoty wolnej od podatku.
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek zależny jest od wartości sprzedaży (czyli przychodu). Przedsiębiorca nie rozpoznaje kosztów uzyskania przychodu i nie może zdecydować się na ich odliczanie.

W kontekście wyboru formy opodatkowania warto też przyjrzeć się temu, jak wygląda sytuacja ze składką zdrowotną.

Sprawa składki zdrowotnej

Podczas wyboru formy opodatkowania nie można zapomnieć o składce zdrowotnej. Wysokość składki zależna jest od wyboru formy opodatkowania. Możliwe są następujące warianty:

  • skala podatkowa – 9 proc. od dochodu, ale nie mniej niż 9 procent wynagrodzenia minimalnego,
  • podatek liniowy – 4,9 proc. dochodu, ale nie mniej niż 9 procent wynagrodzenia minimalnego,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – kwotowo w zależności od uzyskiwanych przychodów. W 2023 roku obowiązuje stawka 376,16 zł (roczne przychody od 0 do 60 tys. zł), 626,93 zł (przychody wyższe niż 60 tys. zł, ale nie wyższe niż 300 tys. zł) i 1128,48 zł (dla rocznych przychodów powyżej 300 tys. zł).

Wybór formy opodatkowania

Jaką formę opodatkowania wybrać dla jednoosobowej działalności? Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Przykładowo skala podatkowa jest dobrą opcją dla wszystkich tych, którzy nie spodziewają się na początku wysokich dochodów. Do tego dochodzi możliwość wspólnego rocznego rozliczenia z mężem/żoną. Nad skalą podatkową na pewno powinni też pomyśleć ci, którzy rozważają prowadzenie działalności handlowej. Podatek liniowy może być dobrym rozwiązaniem dla osoby, która jest adwokatem. Z kolei ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może okazać się opłacalny dla osób, które nie ponoszą wysokich wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Dlatego też warto korzystać z możliwości, jakie dają szkolenia podatkowe online. Dzięki takim szkoleniom można dowiedzieć się wielu cennych informacji i to bez wychodzenia z domu! Oczywiście można też zatrudnić kogoś, kto profesjonalnie zajmie się kwestiami podatkowymi, ale wiedzy nigdy za wiele – zwłaszcza kiedy myśli się o prowadzeniu działalności gospodarczej.

Skomentuj lub podziel się opinią