Na co zwracać uwagę przy wyborze lokaty? Kluczowe kryteria i wskazówki
Chcesz zminimalizować negatywny wpływ inflacji na swoje oszczędności i pomnażać kapitał bez wysiłku? Załóż lokatę bankową! W artykule wyjaśnimy, czym jest lokata i czym różni się od konta oszczędnościowego. Podpowiemy także, na co zwrócić uwagę, wybierać tę, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby i przyniesie najwyższe zyski.
Nie wszyscy wiedzą, że gromadzone w przysłowiowej skarpecie lub na nieoprocentowanym rachunku bankowym oszczędności nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość. Wszystko z powodu inflacji, czyli spadku wartości pieniądza w czasie.
Jeśli masz w skarbonce kwotę 10 000 zł, za kilka miesięcy czy lat pozostanie ona niezmienna. Będziesz mógł kupić za nią jednak zdecydowanie mniej, niż możesz kupić dziś.
Skutecznym sposobem na zmotywowanie pieniędzy do pracy i zminimalizowanie negatywnego wpływu inflacji jest założenie lokaty terminowej.
Czym jest lokata terminowa?
Lokata terminowa (lokata bankowa, lokata oszczędnościowa) jest rodzajem umowy, jaką klient (deponent) zawiera z instytucją finansową (np. spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową lub bankiem). Zgodnie z zapisami dokumentu przekazuje instytucji finansowej określoną kwotę na wskazany w umowie okres. W zamian za możliwość korzystania z pozyskanego kapitału instytucja finansowa wypłaca odsetki z lokat. To właśnie one stanowią zysk deponenta. Ile odsetek z lokaty może on otrzymać? Wartość odsetek, a co za tym idzie – także kwota zysku, zależy od konkretnej instytucji finansowej, rodzaju lokaty, zdeponowanej kwoty oraz okresu lokacyjnego (okresu trwania lokaty).
Lokaty czy konto oszczędnościowe?
Wiele osób, które chcą rozpocząć oszczędzanie, zastanawia się, czy lepszym pomysłem będzie założenie lokaty, czy konta oszczędnościowego. Choć oba produkty sprzyjają oszczędzaniu, ich specyfika jest zupełnie inna. Podstawową różnicą pomiędzy tymi produktami jest dostęp do kapitału. W przypadku konta oszczędnościowego możesz swobodnie wpłacać i wypłacać środki w dowolnym momencie. Jeśli założysz lokatę, przez cały okres trwania umowy Twoje pieniądze będą zamrożone. Choć wcześniejsza ich wypłata jest możliwa, skutkuje z reguły utratą wszystkich lub większości wypracowanych zysków. Choć taka konstrukcja może wydawać się wadą, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Jeśli chcesz zgromadzić określoną kwotę (np. na wkład własny do mieszkania czy nowy samochód) wizja utraty zysków będzie skuteczną motywacją, aby oprzeć się impulsywnym zakupom, zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać.
Jak zarabiać na lokatach?
Aby rozpocząć zarabianie na lokatach, musisz dysponować oszczędnościami (wiele instytucji finansowych umożliwia założenie lokaty od kwoty kilkuset złotych), a następnie wybrać dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań produkt. Jak to zrobić?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej?
Najlepsze lokaty powinny łączyć uniwersalne zalety (np. wysokie oprocentowanie) z szytymi na miarę walorami, dostosowanymi do konkretnych potrzeb deponenta. Zanim podpiszesz umowę, porównaj dostępne na rynku produkty, zwracając uwagę przede wszystkim na:
- wartość oprocentowania. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższe zyski. Analizując jego wartość, pamiętaj jednak, że wskazana na stronie internetowej instytucji finansowej wartość dotyczy z reguły konkretnego okresu lokacyjnego i konkretnej kwoty. Zanim podpiszesz umowę, koniecznie sprawdź, ile zarobisz w preferowanym przez siebie okresie, deponując na lokacie określoną sumę oszczędności;
- możliwe okresy lokacyjne. Ze względu na fakt, że podczas trwania Twoje oszczędności nie będą dla Ciebie dostępne, zanim wybierzesz tę jedyną, zastanów się, na jak długo jesteś w stanie je zamrozić. Jeśli chcesz umieścić na lokacie większą kwotę (np. kilkaset tysięcy złotych), dobrym rozwiązaniem może być założenie kilku lokat o różnych okresach lokacyjnych. Nawet jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki, zlikwidujesz tylko jeden depozyt. Pozostałe wciąż będą na Ciebie pracować, generując zyski;
- możliwość założenia lokaty online. Jeśli chcesz oszczędzić czas, wybierz lokatę, którą z powodzeniem założysz online – przez stronę internetową lub aplikację mobilną instytucji finansowej.
Lokaty oszczędnościowe to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na osiągnięcie bezpiecznych i pewnych zysków. Biorąc pod uwagę historycznie wysokie oprocentowanie depozytów, to najlepszy moment, aby przekuć teorię w praktykę i wreszcie go otworzyć.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/1732,lokaty,na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-lokaty,1,1
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.