Rozwój zawodowy — kiedy warto prosić o podwyżkę, a kiedy warto zastanowić się nad zmianą pracy?

0
523

Zgodnie ze statystykami, wiele osób decyduje się na zmianę pracy głównie z powodu niezadowalających zarobków. Okazuje się jednak, że podjęcie decyzji o złożeniu wypowiedzenia nie zawsze musi być jedynym rozwiązaniem. Kiedy więc warto poprosić o podwyżkę, a kiedy zmienić miejsce zatrudnienia?

Prośba o podwyżkę, czy wypowiedzenie — co wybrać?

Zarobki są kwestią determinującą pozostanie pracownika na danym stanowisku, szczególnie jeśli na horyzoncie pojawiają się nowe perspektywy rozwoju. Wypowiedzenie nie zawsze jest jednak jedynym rozwiązaniem. Warto rozważyć prośbę o podwyżkę, kiedy:

  • praca dalej gwarantuje możliwości rozwoju zawodowego i osobistego;
  • panująca w firmie atmosfera odpowiada potrzebom i oczekiwaniom pracownika;
  • pracownik osiąga zadowalające wyniki, które przyczyniają się do sukcesu firmowego;
  • pracownik przyjmuje na siebie dodatkowe obowiązki.

Rozmowa o podwyżce nie zawsze jest prosta. Kilka wskazówek ku temu, by zakończyła się ona sukcesem, można znaleźć na stronie: https://prawy.pl/124261-jak-prosic-szefa-o-podwyzke-oto-argumenty-i-sposoby-ktore-powinienes-znac.

Jednocześnie w przypadku, kiedy pracownik nie czuje się najlepiej w danej firmie, a także nie widzi szans na rozwój, warto faktycznie rozważyć zmianę miejsca zatrudnienia. Co więcej, środowisko w firmie może nie sprzyjać żadnej rozmowie o podwyżkę, gdyż i tak nie będzie ona sukcesywna.

W takich sytuacjach rozważenie wypowiedzenia jest logicznie uzasadnione. Nawet jeśli pracownik odwleka decyzję w czasie, warto przygotować wypowiedzenie nieco wcześniej. Samo złożenie wypowiedzenia powinno odbyć się w profesjonalny sposób. O tym, jak powinno się to zrobić, można przeczytać tutaj: https://www.o2.pl/biznes/jak-zlozyc-wypowiedzenie-w-pracy-6837083703311040a.

Brak możliwości podwyżki — czy warto od razu odejść z pracy?

Nie da się ukryć, że nie zawsze prośba o podwyżkę zostanie zaakceptowana. Może być to uwarunkowane przejściowymi problemami w firmie, aczkolwiek może to także wynikać z nieodpowiedniego uargumentowania swojej prośby przez pracownika.

Jeśli wstępna rozmowa o podwyżkę nie przyniosła efektów, warto ponowić swoją próbę za jakiś czas. Nagłe złożenie wypowiedzenia w takiej sytuacji stawia pracownika w złym świetle.

Do tej rozmowy trzeba się także odpowiednio przygotować, by logicznie motywować swoją prośbę. Przygotowanie merytoryczne pracownika może mieć ogromny wpływ na przebieg całej rozmowy.

Skomentuj lub podziel się opinią