Stare monety kolekcjonerskie – ryzykowna inwestycja, czy sposób na biznes?
Nieustannie rosnące ceny w sklepach, koszty usług czy opłat za mieszkanie doprowadziły do tego, że coraz więcej osób szuka sposobów na inwestycje. Ciekawym pomysłem wydaje się aktualnie ulokowanie swojego kapitału w starych monetach kolekcjonerskich. Egzemplarze te wyróżnia dyskrecja i duża płynność w sprzedaży. Monety kolekcjonerskie wykonuje się z wysokiej jakości złota i srebra, dzięki czemu można powiedzieć, że są odporne na inflację. O tym, co można osiągnąć dzieki numizmatyce, przeczytasz w poniższym artykule!
Monety kolekcjonerskie- ryzykowna inwestycja, czy sposób na opłacalny biznes?
Monetami inwestycyjnymi są monety bulionowe. Pomimo tego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to właśnie egzemplarze kolekcjonerskie okazały się świetnym sposobem na biznes. Co ciekawe, monety kolekcjonerskie mogą przewyższyć swoją ceną egzemplarze bulionowe. Decydując się na taką inwestycję, należy pamiętać, jak ważna jest fachowa wycena monet. Wartość danej monety kolekcjonerskiej zależy od jej wieku, wyglądu oraz unikatowości. Warto dodać, że są one bite z kruszców najwyższej próby, a więc ich cena nie maleje w wyniku inflacji, a wręcz przeciwnie. Można zauważyć wzrost ich wartości.
W przypadku zjawiska spowolnienia gospodarczego ceny kruszcu rosną, natomiast inwestowanie w złoto oraz srebro staje się najbezpieczniejszym sposobem na oszczędzanie. Z tego właśnie względu inwestowanie w monety kolekcjonerskie wykonane z tych kruszców jest zawsze korzystnym rozwiązaniem w dobie trwającego kryzysu. Złoto i srebro to najstarsze „waluty” świata. Są zawsze towarem wartościowym, nawet podczas okupacji czy wojny. Monety te można bez trudu przewieźć, wymienić, sprzedać i to w dowolnym miejscu na świecie. Warto też dodać, że złoto i srebro to łatwy i ogólnodostępny sposób lokowania naszych oszczędności. Ich zakup nie jest czasochłonny i nie wiąże się z wieloma dokumentami, jak to się dzieje w przypadku zakupu nieruchomości. Sama ich sprzedaż przebiega szybko i sprawnie, ponadto jest anonimowa i bezpieczna.
W jaki sposób inwestować w monety kolekcjonerskie, aby na nich zyskać?
Aby zwiększyć swoje szanse na zarobek, kupując monety, należy pamiętać o pewnych kwestiach. Po pierwsze, najlepiej wybierać droższe pozycje, które szybciej i bardziej drożeją, aniżeli tańsze egzemplarze. Drogie monety najlepiej kupować, jak i sprzedawać w miejscach sprawdzonych, czyli w sklepach numizmatycznych oraz internetowych domach aukcyjnych, takich jak na stronie https://aukcje.numimarket.pl/skup/. Decydując się na inwestycję w stare monety, poszukajmy tych unikatowych. Co ciekawe, obiekty z wadami fabrycznymi mają większą wartość. Dopiero rozpoczynając taki biznes, warto też skupić się na przedmiotach z indeksu PCGS3000. Są to najbardziej pożądane przez kolekcjonerów monety na świecie. Dobrym rozwiązaniem jest też kupowanie monet emitowanych w seriach, które wyróżniają się większym potencjałem wzrostu ceny. W przypadku posiadania licznych egzemplarzy tej samej monety stopniowo wprowadzajmy je na rynek, przez co uzyskamy wyższą cenę.
Jakie monety kolekcjonerskie kupować?
Najcenniejsze są oczywiście numizmaty wykonane ze złota, srebra, ale także platyny. Im lepsza próba, tym wyższy odsetek szlachetnego kruszcu w monecie, a tym samym jej wartość. Zrezygnujmy z zakupu egzemplarzy w złym stanie, które posiadają widoczne zniszczenia. Wyjątkiem od tej reguły są tylko bardzo rzadkie okazy, które pomimo wad mogą okazać się szczególnie cenne. Warto pamiętać o tak zwanej międzynarodowej skali stanu zachowania monet (od I do VII):
- Stan I- Stan menniczy (SM),
- Stan II- Znakomity (ZN),
- Stan III- Bardzo piękny (BP),
- Stan IV- Piękny (P),
- Stan V- Bardzo dobry (BD),
- Stan VI- Dobry (DB),
- Stan VII- Zły (Z).
Istotne jest też to, żeby nigdy samodzielnie ich nie czyścić – czyszczenie numizmatów na własną rękę może znacznie obniżyć ich wartość. Jeżeli dopiero rozpoczynamy inwestowanie w monety kolekcjonerskie i nie mamy zbyt dużej wiedzy, zacznijmy od zakupu bezpieczniejszych, współczesnych monet emitowanych w danym roczniku.