Alien Worlds – wielki przegląd popularnej gry blockchainowej

1
1555

Alien Worlds to popularna gra Sci-Fi meta-universe, która działa na blockchainie WAX z wykorzystaniem modelu Play2Earn („play to earn”).

Jest to jeden z najbardziej aktywnych światów wirtualnych. Alien Worlds ma ponad 7 milionów zarejestrowanych użytkowników, z czego około 200 tysięcy odwiedza grę codziennie.

Szkieletem wewnętrznej gospodarki Alien Worlds jest Trillium Native Token (TLM), który jest emitowany na Wax, BNB Chain i Ethereum.

W grze funkcjonuje również aktywny rynek przedmiotów NFT i nieruchomości cyfrowych, a gospodarką zarządza sieć zdecentralizowanych organizacji, „planetarnych DAO”.

Kto stworzył Alien Worlds?

Gra blockchain Alien Worlds została opracowana przez szwajcarską firmę Dacoco, założoną w „kryptodolinie” Zug przez programistów blockchain Michael Yates i Rob Allen wraz z finansistką Sarojini McKenna. Wszyscy założyciele wcześniej odegrali kluczową rolę w uruchomieniu EOS i kilku innych projektów blockchain.

Finansowanie projektu odbywało się w kilku etapach. Tuż przed testowym startem gry 4 grudnia 2020 r. twórcy przeprowadzili duńską aukcję wirtualnych działek w formie niewymienialnych tokenów (NFT). Ostatecznie udało im się zebrać około 1 mln dolarów.

W rundzie inwestycyjnej seed w lutym 2021 roku Dacoco otrzymało inwestycję od koreańskiego funduszu HG Ventures. W marcu tego samego roku odbyła się prywatna sprzedaż tokenów, w której uczestniczyło 10 funduszy venture capital, w tym Animoca Brend. W obu rundach zebrano ponad 2 miliony dolarów.

Emisja i cechy kryptowaluty TLM

Natywny token Trillium (TLM) został wyemitowany jednocześnie w blockchainach Wax, BNB Chain i Ethereum. Mostek crosschainowy Teleportu w grze umożliwia transfer tokenów TLM między tymi blockchainami. Aby to zrobić, portfele Wax Cloud Wallet i MetaMask muszą być zainstalowane i połączone.

Maksymalna podaż TLM wynosi 10 miliardów tokenów, z czego nieco ponad 3 miliardy są już w obiegu. Ponad 1 miliard TLM został wyprzedany inwestorom strategicznym wiosną 2021 roku, a 150 milionów zostało rozdanych za pośrednictwem Binance Launchpool.

Czytaj również:  Steam Deck - ile kosztuje, w co grać, kiedy trafi do sprzedaży

Saldo jest przeznaczone na codzienną dystrybucję do planetarnych DAO, wsparcie społeczności i twórców treści, marketing i inne cele.

Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie TLM:

 • Wydobycie przez górników na „działkach”;
 • Ulepszanie przedmiotów w grze oraz udział w questach i bitwach;
 • Głosowanie nad planetarnymi inicjatywami DAO;
 • Stawki w misjach (tylko BEP-20 standard TLM).

TLM jest przedmiotem obrotu na głównych scentralizowanych giełdach kryptowalut, w tym Binance, Gate.io, Kucoin i Kraken, a także na zdecentralizowanych platformach (PancakeSwap).

Jak skonstruowana jest rozgrywka w Alien Worlds?

Alien Worlds posiada jedynie wersję przeglądarkową, ale jest dostępna zarówno na PC jak i urządzeniach mobilnych. Zanim będzie można zarejestrować się w grze, należy założyć konto w Wax Cloud Wallet.

W przeciwieństwie do wielu gier NFT opartych na modelu Play2Earn Alien Worlds nie wymaga początkowej inwestycji. Każdy nowy gracz otrzymuje darmowe narzędzie — łopatę o minimalnej wydajności — i może od razu rozpocząć wydobywanie kryptowaluty TLM w grze. Wydobyte monety można swobodnie wypłacać.

Aby rozpocząć wydobywanie TLM, należy:

 • Wybrać jedną z sześciu planet;
 • Wybrać jedną z dostępnych działek na planecie;
 • Umieścić swoje narzędzie górnicze w jednym z trzech dostępnych gniazd.

Planeta i miejsce kopalni są wybierane poprzez transakcje Wax blockchain, które muszą być potwierdzone w Wax Cloud Wallet.

Sam proces wydobycia to kliknięcie przycisków „Mine”, a następnie „Claim Mine”, po czym należy zatwierdzić transakcję (kliknięcie „Approve” w wyskakującym okienku Wax Cloud Wallet) — i kryptowaluta trafia na konto (0,002-0,01 TLM przy użyciu „standardowej” łopaty). Po tym następuje okres „ładowania” narzędzia, który trwa od 80 sekund w przypadku wolnej łopaty do kilku godzin w przypadku najpotężniejszych narzędzi, po czym proces można powtórzyć.

Oprócz monet TLM istnieje niewielka szansa na zdobycie NFT Points, które można wymienić na przedmioty cyfrowe, a następnie wykorzystać lub sprzedać na rynku.

Czytaj również:  Diablo 2 - słowa runiczne

Kolejnym elementem rozgrywki są questy, które przedstawione są jako wyprawy na odległe planety. Zasadniczo są to krótkoterminowe kampanie trwające od 1 do 4 tygodni, mające na celu kradzież określonej ilości TLM z nagrodami w postaci TLM i wartościowych NFT. Steakowanie odbywa się w sieci BNB Chain i wymaga połączenia portfela Metamask lub innej odpowiedniej przeglądarki.

Jak i ile mogę zarobić w Alien Worlds?

Ponieważ ta gra NFT działa w oparciu o model Play2Earn, większość graczy dołącza do Alien Worlds specjalnie w celu zarabiania pieniędzy.

Oto możliwe źródła dochodu:

 • Wydobycie TLM na terenach górniczych i w misjach;
 • Sprzedaż na rynku NFT uzyskanych podczas wydobycia i w misjach;
 • Nagrody za steakowanie TLM w planetarnych DAO;
 • Dla właścicieli gruntów na planetach — uzyskanie ich udziału w skarbcu planetarnym i pobieranie podatku od górników w tokenach TLM.

Maksymalny zysk Alien Worlds dla górników przypadł na początek 2021 roku, przed notowaniem TLM na Binance. Wtedy, przy użyciu rudymentarnych narzędzi, możliwe było wydobycie kryptowaluty o wartości kilku dolarów w ciągu zaledwie kilku godzin zabawy. Jednak w miarę wzrostu liczby graczy i spadku wartości tokena TLM, dochody spadły.

Specjalne serwisy do obliczania wydajności pokazują, że od października 2022 roku w ciągu 24 godzin ciągłej gry można wydobyć nie więcej niż 2-4 TLM z jedną darmową łopatą, co przy obecnych notowaniach wynosi mniej niż 0,1$. Kupno bardziej produktywnych narzędzi NFT pomaga wielokrotnie zwiększyć wydajność i znacznie skraca czas spędzony w grze, ale wymaga początkowej inwestycji około 20-50 dolarów.

1 comment

 1. macio 28 lutego, 2023 at 18:20 Odpowiedz

  Witam. czy można zarabiać na tej grze? Ogólnie szukam gierek które płacą za granie i gdzie się otrzymuje wartościowe itemki które można sprzedać

Skomentuj lub podziel się opinią