Grimgrad. Strategia czasu rzeczywistego w klimatach słowiańskich

0
951

Grimgrad przenosi gracza do czasów średniowiecza, a także daje pod opiekę słowiańską osadę. Rozwinięcie jej w wielką metropolię nie jest łatwe, ale z pewnością warte jest zachodu.

Fabuła gry

Tutaj nie ma specjalnych zaskoczeń. Zadaniem gracza jest rozwinięcie słowiańskiej osady. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że nie jest to proste. W Grimgrad mroczny i dość ciężki klimat rozgrywki koncentruje się głównie na ekonomii i survivalu. Na przeszkodzie stoją różnego rodzaju plagi, drapieżniki czy warunki atmosferyczne, ale nie jest to jeszcze koniec zmartwień osadników…

Mechanika gry

Grimgrad charakteryzuje się ciekawymi rozwiązaniami mechanicznymi. Jak w większości gier typu RTS, tutaj również najważniejsza jest kwestia przetrwania i ekonomia. Prosa osada docelowo ma się stać wielkim miastem z różnymi dzielnicami i wieloma zadowolonymi mieszkańcami. W tym celu trzeba gromadzić surowce, produkować żywność i niezbędne przedmioty, a także zadbać o rozwój technologiczny.

Niezwykle istotne jest wydawanie dekretów, które będą miały znaczny wpływ na życie osadników. Określają one stosunki rządu z Kościołem i szlachtą, ale nie sprowadzają się tylko do nich. Zakres możliwości jest znacznie szerszy.

Jako że Grimgrad jest grą w klimatach słowiańskich, to nie mogło zabraknąć tu słowiańskich bogów. Gracz musi się z nimi kontaktować, co nie zawsze będzie łatwe. Tym bardziej że ciężko opędzić się od heretyków. Rządzić trzeba silną ręką, a egzekucje będą doskonałym przykładem do społeczności. Może istnieje inna droga? Taka, w której gracz wykorzysta heretyków do własnych celów? Tutaj wszystko jest możliwe.

Ważnym aspektem gry Grimgrad jest konieczność szybkiego podejmowania trudnych moralnie decyzji. Każda z nich niesie ze sobą różne konsekwencje, a niektóre ukażą się dopiero na późniejszych etapach gry.

Oprawa audiowizualna

Gra charakteryzuje się piękną trójwymiarową grafiką z doskonałym oświetleniem. Klimat mrocznego, słowiańskiego średniowiecza został doskonale ukazany. Na równie wysokim poziomie stoi oprawa dźwiękowa, która pozwala bez reszty wciągnąć się w przedstawiony świat. Klimatyczna muzyka i odgłosy życia osadników niejednokrotnie przyprawią ciarki.

Skomentuj lub podziel się opinią