League of Legends: zmiana języka gry krok po kroku

0
1077

Grając w gry wideo istotny jest język, który towarzyszy rozgrywce. Jest to szczególnie ważne w przypadku produkcji e-sportowych. Szybkie czytanie i rozumienie tekstu może być kluczowym czynnikiem decydującym o wyniku rozgrywki. Poniżej opisany został prosty sposób na zmianę języka clienta League of Legends na polski.

Język klienta League of Legends

Rozgrywki w popularnej grze MOBA są dynamiczne i wymagają szybkiej reakcji na nieustannie zmieniającą się sytuację. W związku z tym kluczowe jest, aby gracz był w stanie szybko przeczytać i zrozumieć opis danego przedmiotu lub umiejętności. Nawet perfekcyjna znajomość angielskiego nie gwarantuje całkowitej płynności samodzielnego tłumaczenia. To właśnie z tego powodu wielu polskich graczy decyduje się na rozgrywkę w polskiej wersji językowej. Na szczęście wprowadzenie tej zmiany nie jest problematyczne i zajmuje zaledwie kilka chwil. Jak zmienić język w League of Legends na polski?

Zmiana języka klienta League of Legends na polski

Chociaż polska wersją językowa gier często budzi niechęć graczy, to w niektórych sytuacjach warto postawić na praktyczność kosztem wygodny czy własnych odczuć. Doskonałym przykładem są tu gry e-sportowe, a między nimi League of Legends. Żeby zmienić język klienta i rozgrywki popularnego tytułu wystarczy poczynić kilka prostych kroków:
– uruchomić klienta League of Legends (bez logowania się)
– w prawym górnym rogu kliknąć na zdjęcie awatara oraz wybrać opcję „Settings”
– po lewej pojawi się krótkie menu, z którego należy wybrać „RIOT Client”, a następnie po prawej stronie wybrać język polski
– przejść do kolejnej pozycji po lewej stronie podpisanej jako „League of Legends” i również język polski z rozwijalnego menu po prawej stronie
– zamknąć okno za pomocą standardowego krzyżyka w prawym górnym rogu
– zalogować się na swoje konto League of Legends
– zaczekać na spatchowanie gry

Istotne jest, że powyższa metoda dotyczy jedynie graczy posiadających swoje konta na serwerze EU NE. Pozostała część graczy nie będzie miała do wyboru języka polskiego, choć i na to istnieje rozwiązanie. Zobacz poniżej jak zmienić język w grze League of Legends na innych serwerach.

Zmiana języka w klientach gry z innych serwerów

Posiadając konto na serwerze NA, EUW czy nawet KR również można zmienić język gry na polski, chociaż jest to odrobinę bardziej skomplikowane. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to metoda sprzeczna z zasadami RIOT Games, choć nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ponieważ nie wpływa w żaden sposób na rozgrywkę, nie daje graczowi dodatkowych korzyści ani nie gwarantuje przewagi nad przeciwnikiem.

Wbrew pozorom ta metoda, chociaż wymaga nieco więcej uwagi, nie jest trudna i każdy może ją zastosować. Jak zmienić język w League of Legends na polski na innych serwerach:
– otworzyć folder, w którym zainstalowana jest gra League of Legends
– utworzyć na pulpicie skrót klienta gry (kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „utwórz skrót”, a następnie przenieść go na pulpit)
– kliknąć PPM (prawym przyciskiem myszy) na skrót i pole docelowe zmienić na język polski (wpisać „-locale=pl_PL „)
– przejść do zakładki „Ogólne” i zaznaczyć „Tylko do odczytu”
– potwierdzić zmiany poprzez naciśnięcie przycisku „Akceptuj”
– uruchomić League of Legends z pomocą zmodyfikowanego skrótu

Czasem zdarzają się sytuacje, w których powyższa metoda nie działa. Na szczęście i na to można z łatwością zaradzić. Wystarczy:
– ponownie wejść do głównego katalogu League of Legends
– wejśc do folderu „Config”
– kliknąć PPM na plik „LeagueClientSettings.yaml” i wybrać z rozwiniętego menu „Edytuj za pomocą Notatnika”
– znaleźć wiersz „Locale” i zmienić język z wykorzystaniem instrukcji „-locale=pl_PL ”
– zapisać zmiany w pliku
– utworzyć nowy skrót clienta League of Legends z folderu głównego
– włączyć grę za pomocą nowo powstałego skrótu

Skomentuj lub podziel się opinią