Pierwsza gra komputerowa na liście lektur szkolnych – This War of Mine
Świat się zmienia, a wraz z nim podejście do systemu szkolnictwa. Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało o wprowadzeniu polskiej gry do kanonu lektur uzupełniających, co może się okazać wielkim przełomem. Czym wyróżnia się polska gra This War of Mine?
Gry wideo w szkołach
Do niedawna osoby nieobyte z nowoczesną technologią i nienadążające za zmianami twierdziły, że gry komputerowe są jedynie stratą czasu, która w dodatku ma zły wpływ na młode pokolenie. Z tego powodu rodzice, a nawet nauczyciele starali się trzymać dzieci i młodzież z dala od wirtualnego świata.
Obecnie rośnie świadomość ludzi o grach wideo i ich pozytywnym wpływie na rozwój człowieka w każdym wieku. Stwierdziło to nawet Ministerstwo Edukacji i Nauki, wprowadzając do kanonu lektur uzupełniających polską grę komputerową. Z pewnością jest to pierwszy krok do oczyszczenia wizerunku graczy i pozbycia się mylnych przekonań o zgubnym wpływie cyfrowej rozrywki.
This War of Mine jako lektura szkolna
W rządowym programie „Gry w edukacji” stwierdzono, że gry wideo stanowią istotny element współczesnej kultury i nie można tego zignorować. Gra This War of Mine w poetycki i wyjątkowo atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę, a także znacząco poszerza granice wyobraźni.
Nie da się ukryć, że gry wideo mają znaczny wpływ na realne życie człowieka. Pobudzają kreatywność, pomagają w rozwoju wyobraźni, a także w treningu analizy danych, spostrzegawczości, logicznego myślenia, refleksu czy koordynacji ruchowo-wzrokowej. Wszystko zależy od wybranego tytułu i gatunku gry.
Za sprawą MEiN gra wideo po raz pierwszy w historii znalazła się w kanonie lektur uzupełniających i jest udostępniona do darmowego pobrania na stronie polskiego rządu.
Fabuła gry This War of Mine i jej aspekt edukacyjny
Gra This War of Mine opowiada historię cywili walczących o przeżycie w mieście trawionym przez wojnę. Produkcja w niezwykle realistyczny sposób przedstawia trudy codziennego życia, a także ponurą rzeczywistość związaną z konfliktem zbrojnym.
Ogromną zaletą przedstawienia wydarzeń w formie gry wideo jest możliwość wczucia się w ukazaną sytuację i spojrzenia na trudne zagadnienia z perspektywy uczestnika wojny. Gra duży nacisk kładzie na przedstawienie prawdziwych problemów, które zostały przeanalizowane w historycznych wydarzeniach, takich jak chociażby Powstanie Warszawskie. Całość skupia się na ludności cywilnej, ich przemyśleniach, problemach i traumatycznych przeżyciach wpływających na psychikę dzieci i dorosłych.
Gra skupia się na garstce cywili dręczonych przez głód, strach i choroby. Żeby przetrwać, muszą zadbać o odnalezienie leków, handel wymienny, a także troszczyć się o najmłodszych, którzy są całkowicie bezbronni. Podczas rozgrywki nie da się uniknąć trudnych moralnie wyborów. Trzeba pamiętać, że życie nie jest czarno-białe, a podejmowane decyzje zawsze niosą ze sobą konsekwencje, które nie zawsze można przewidzieć. Jedno jest pewne. Nie da się uratować wszystkich.
Interaktywna rozgrywka w This War of Mine sprawia, że historię kształtuje gracz oraz podejmowane przez niego decyzje. Dzięki temu można ujrzeć koszmar wojny w sposób, który jest niemożliwy do poznania podczas oglądania filmów czy czytania książek.
Ponieważ po części to gracz opowiada daną historię, będzie mógł zrozumieć okrucieństwo świata, a także prawdziwe problemy ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych. Podczas rozgrywki trzeba podjąć wiele trudnych decyzji, które niejednokrotnie będą budzić silne wyrzuty sumienia.
Tak skonstruowana gra wideo jest doskonałym wstępem do poruszenia tematyki wojny w rozmowach z nauczycielami i opiekunami. This War of Mine nie skupia się jednak na powierzchownej warstwie konfliktu zbrojnego, a szczegółowo opowiada także o etyce, psychice i godności człowieka, a także zachowaniu w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.