Steam Deck – ile kosztuje, w co grać, kiedy trafi do sprzedaży

1
1396

Miłośnicy grania na konsolach nie mają ostatnio łatwo – problemy z kupnem PS5 spowodowane brakiem wystarczającej ilości podzespołów i globalnym zerwaniem łańcuchów dostaw sprawiły, że wielu graczy na swój nowy sprzęt musi jeszcze poczekać. Tymczasem na rynku już wkrótce pojawi się zupełnie nowy gracz – urządzenie do grania przenośnego od Valve, właściciela platformy Steam. Steam Decka można porównać do Nintendo Switch, jednak nie będziemy musieli tutaj tworzyć swojej kolekcji gier od nowa (wystarczy, że kupimy je przez Steam). W dodatku grać możemy na PC, by później dokończyć rozgrywkę na przenośnym Steam Decku dosłownie wszędzie – na kanapie, w łóżku czy podczas podróży.

Steam Deck – jakie gry

Początkowo Valve zapowiadało, że na Steam Decku zagramy we wszystkie gry dostępne przez platformę Steam. Na razie dostępne są niektóre gry oznaczone na stronie jako „zweryfikowane”. Są to najnowsze hity takie jak Elden Ring czy Cyberpunk 2077.
Gry ze statusem „grywalne” również możemy odpalić na Steam Decku, jednak aby rozrywka była zadowalająca, konieczna może być ręczna zmiana niektórych ustawień.
Niektóre gry (głównie starsze tytuły) mają jednak status „nieobsługiwanych” lub nie zostały jak dotąd zweryfikowane. Przed zakupem urządzenia warto zatem sprawdzić w Internecie, czy nasze ulubione gry rzeczywiście „pójdą” na Steam Decku.

Trzy opcje wyboru

Możemy wybierać spośród trzech wersji Steam Decka. Każda z nich różni się pojemnością dysku, pamięcią oraz parametrami. Najtańsza opcja kosztuje w przedsprzedaży 1 899 zł – w tej cenie otrzymamy urządzenie z dyskiem 64 GB oraz pamięcią eMMC oraz dodatkiem w postaci futerału.
Rozsądną opcją wydaje się być zakup wersji za 2 499 zł – tutaj możemy liczyć na dysk o pojemności 256 GB oraz zdecydowanie szybszą pamięć NVMe. Dodatkowo otrzymamy tutaj ekskluzywny zestaw profilu Społeczności Steam oraz futerał na naszą konsolę.
Dla prawdziwych miłośników przenośnego grania Valve przygotowało najdroższą opcję zakupu Steam Decka, która kosztuje 3 099 zł. W tej ofercie kupimy urządzenie z dyskiem o pojemności 512 GB, najszybszą pamięcią, antyrefleksyjnym szkłem trawionym wysokiej jakości oraz ekskluzywnymi dodatkami: futerałem, wspomnianym już zestawem profilu Społeczności Steam oraz ekskluzywnym motywem wirtualnej klawiatury.
Warto dodać, że bez względu na wybraną przez nas opcję, na razie możemy jedynie zarezerwować nasze zamówienie. Rezerwacja kosztuje 18 złotych i po jej dokonaniu trafimy na listę kolejkową. Dopiero gdy urządzenia będą gotowe do sprzedaży, otrzymamy e-mail z informacją o możliwości złożenia zamówienia. Wówczas będziemy mieć 72 godziny na dopłacenie pozostałej sumy i finalizację zamówienia. Po tym czasie pozostanie już tylko czekać na kuriera z naszą przesyłką. Aby zarezerwować zamówienie, musimy posiadać aktywne konto Steam. Ponadto z każdego konta można zarezerwować tylko jedno urządzenie, co ma zapobiec wykupowaniu konsol i sprzedawaniu ich później po zawyżonej cenie.

Czytaj również:  League of Legends: zmiana języka gry krok po kroku

Steam Deck – realizacja zamówień

Kiedy Steam Deck trafi do naszych rąk? Producent zapewnia, że planowany okres złożenia zamówienia to IV kwartał 2022 roku, ale wszystko zależy od ilości rezerwacji oraz tempa produkcji. Już po opłaceniu konsoli, musimy też doliczyć 10-14 dni na wysyłkę realizowaną z magazynu w Holandii. Nie wiadomo zatem, czy nasze zamówienie dotrze przed Świętami Bożego Narodzenia.

Steam Deck to na pewno bardzo interesujące urządzenie dla każdego gracza. Warto przyjrzeć mu się bliżej i rozważyć zakup, jeżeli lubimy grać na konsoli przenośnej. Stanowi dobrą alternatywę dla przenośnych konsol od Nintendo. Wielu z nas na możliwość pełnego przetestowania urządzenia od Valve będzie jednak musiało jeszcze trochę poczekać. Miejmy nadzieję, że już niezbyt długo.

1 comment

  1. Kosiak 13 stycznia, 2023 at 15:32 Odpowiedz

    Obecnie nówki na Allegro można kupić za 2000zł. Sam ostatnio sprzedałem używanego steam decka (ale w b. dobrym stanie) za 1600zł. Wersja 256 GB. Myślę, że ceny będą z czasem spadały.

Skomentuj lub podziel się opinią

Więcej artykułów