3 najlepsze darmowe programy do streamowania
Streaming jest coraz popularniejszym zajęciem. Najlepsze darmowe oprogramowanie do streamowania jest świetne dla twórców z niskim (lub zerowym) budżetem i pozwala wyróżnić się od konkurencji poprzez dodanie niestandardowych grafik, podkładów muzycznych oraz wyświetlania komentarzy użytkowników. Żeby wszystko poszło zgodnie z planem i miało szansę na sukces, trzeba skorzystać z profesjonalnych narzędzi. Jakie programy do streamingu dostępne są za darmo?
OBS Studio
Open Broadcaster Software Studio jest najpopularniejszym darmowym programem do streamingu. Korzystają z niego nie tylko początkujący, ale również doświadczeni streamerzy. Podstawowa wersja programu daje szereg przydatnych możliwości, które dodatkowo można rozbudować za pomocą bezpłatnych wtyczek.
OBS Studio oferuje wszystko, co może okazać się potrzebne gamerom, a nawet dużo więcej. Warto tu wymienić chociażby sceny, overlay, powiadomienia w trakcie streamingu i łatwe łączenie z platformami streamingowymi. Wszystko to w najlepszej możliwej cenie: za darmo.
Nvidia Share
Dość ubogie w funkcje oprogramowanie, które jednak dla wielu graczy może okazać się ciekawą i prostą alternatywą dla bardziej rozbudowanych programów. Dużą zaletą tego rozwiązania jest pozytywny wpływ na płynność gier w trakcie transmisji. Jednocześnie trzeba mieć kartę graficzną Nvidia GeForce, a także zainstalowany Nvidia GeForce Experience.
Streamlabs
Rozwiązanie stojące pomiędzy Nvidia Share i OBS-em, którego jest prostszą wersją. Oznacza to łatwiejszą obsługę niż OBS, ale także znacznie mniejszą ilość możliwości. Streamlabs wciąż jednak oferuje więcej niż Nvidia Share.
Tego oprogramowania najlepiej jest używać w połączeniu z usługami Streamlabs, aby wyciągnąć pełnię możliwości programu. W przeciwnym razie lepszym wyborem może okazać się OBS.
Płatne zamienniki
Na rynku znajdują się również płatne programy do streamingu, które są potężnymi narzędziami oferującymi niemal wszystko, co można sobie wymarzyć. Są to:
- Wirecast
- Xsplit Gamecaster
- vMix
Ich ceny pozostawiają jednak sporo do życzenia, a dożywotnia licencja (w zależności od programu i wersji) kosztuje od 60 do nawet 1200 dolarów. Mimo to nie są pozbawione wad.
Zdecydowanie lepszym pomysłem jest jednak pozostanie przy darmowych programach do streamowania. Nawet profesjonalni streamerzy nie sięgają zazwyczaj po płatne oprogramowanie, ponieważ zwyczajnie nie ma w tym większego sensu. OBS i Streamlabs są w stanie zapewnić wszystko, co będzie potrzebne podczas transmisji, a Nvidia Share zagwarantuje prosty początek przygody.
Czym są aplikacje do streamingu (prowadzenia transmisji na żywo)?
Programy do streamingu na żywo umożliwiają nagrywanie, nadawanie, oglądanie i udostępnianie filmów w czasie rzeczywistym. Funkcje zawarte w transmisji na żywo różnią się w zależności od aplikacji, przy czym niektóre oferują więcej niż inne. Aplikacje do przesyłania strumieniowego na żywo (tzw. streamingu) pozwalają widzom śledzić twórców treści oraz umożliwiają odtwarzanie komentarzy użytkowników.
Influencerzy, przedsiębiorcy, marketingowcy, gracze, dziennikarze, hobbyści, podcasterzy i cała rzesza innych osób korzysta z aplikacji do streamingu na żywo, aby rozpowszechnić swoje przesłanie i połączyć się z innymi.
Streaming na żywo zyskał w ostatnich latach ogromną popularność, co doprowadziło do powstania wielu aplikacji do tworzenia i udostępniania wideo w czasie rzeczywistym. Większość głównych platform społecznościowych posiada funkcje live streaming, a niektóre aplikacje zostały stworzone specjalnie do nadawania wideo na żywo.