Brave Browser – bezpieczna przeglądarka bez reklam
W ostatnich latach ponownie rozgorzała dyskusja na temat bezpieczeństwa i prywatności w sieci. Nie ulega bowiem wątpliwości, że różne korporacje i innego rodzaju instytucje coraz chętniej sięgają po nasze dane. Pojawiają się więc kolejne pomysły i rozwiązania mające zapewnić nam jak największa anonimowość i bezpieczeństwo podczas surfowania po internecie. Jednym z nich jest przeglądarka Brave Browser. Czy zdała egzamin?
Jak przeglądarka Brave Browser prezentuje się na tle konkurencji?
Podstawowym zadaniem przeglądarki internetowej jest, rzecz jasna, umożliwienie nam wygodnego przeglądania stron internetowych. Brave Browser posiada tu jedną, ale bardzo ważną przewagę nad innymi przeglądarkami – mianowicie nie musimy instalować tu zewnętrznego AdBlocka.
Jest on bowiem fabrycznie wbudowany w przeglądarkę. Oznacza to zatem, że podczas przeglądania internetu Brave Browser automatycznie wyłapie i zablokuje zdecydowaną większość uprzykrzających nam życie reklam.
Bezpieczeństwo i prywatność
Korzystanie z przeglądarki Brave będzie zatem bardzo wygodne i płynne. Co jednak z bezpieczeństwem i prywatnością jej użytkowania? Czy naprawdę jest tak dobrze, jak zapowiadali to twórcy?
Brave Browser wyposażona jest w bez wątpienia ciekawą funkcję. Mianowicie – skonfigurować ją możemy w taki sposób, by po zamknięciu sesji przeglądania automatycznie czyszczone były pliki cookie oraz historia przeglądania. Nawet kolejna osoba korzystająca z tej samej przeglądarki nie dowie się zatem, co wyszukiwaliśmy.
Kolejną ciekawą opcją jest Brave Shield – funkcja umożliwiająca kontrolę trackerów i zaawansowane zarządzanie plikami cookies. Co więcej – przeglądarka ta wyposażona jest również w funkcję wymuszania na stronach www korzystania z protokołu HTTPS.
Wreszcie – Brave Browser umożliwia użytkownikom także korzystanie z sieci TOR, oferującej o wiele większą anonimowość, niż “standardowy” internet. To właśnie w sieci TOR uruchamiają się wszelkie karty prywatne.
Kwestie prędkości
Jak zaś przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o szybkość przeglądarki Brave? Czy naprawdę jest ona tak szybka, jak podkreślają to jej twórcy i niektórzy komentatorzy internetowi?
Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że przeglądarka ta oparta jest na open source’owym silniku Chromium stworzonym przez Google. Oznacza to, że w gruncie rzeczy powinna ona oferować bardzo podobny zestaw możliwości, a także prędkość połączenia, co przeglądarka Chrome tejże właśnie firmy.
Okazuje się jednak, że dzięki wyeliminowaniu zdecydowanej większości uciążliwych reklam i trackerów twórcom przeglądarki udało się uczynić ją znacznie szybszą od pierwowzoru. Nie jest to, być może, ośmiokrotna różnica w prędkości otwierania stron, jak sugerują niektórzy komentatorzy, jednakże jest ona zdecydowanie zauważalna – zwłaszcza w przypadku przeglądarki na urządzenia mobilne, bo i taką Brave oferuje.
Dodatkowe usługi
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, na którego wprowadzenie zdecydowali się twórcy przeglądarki jest wyposażenie jej w portfel kryptowalutowy. Nie ma potrzeby instalowania jakiejkolwiek wtyczki. Co więcej – bezpośrednio z poziomu portfela Brave możemy kupować, sprzedawać i wymieniać posiadane przez nas krypto. Do portfela oferowanego przez przeglądarkę Brave zaimportować możemy dane z portfeli hardwareowych, takich jak Trezor czy Ledger.
Nagrody Brave to zaś unikatowy sposób na zarabianie na przeglądaniu internetu. Wszystko dzieje się w dość pasywny sposób, ponieważ tokeny zbieramy po prostu odwiedzając ulubione strony, czy też zapraszając do instalacji przeglądarki znajomych. Pozyskane w ten sposób tokeny wymienić możemy następnie na karty podarunkowe o prawdziwej wartości pieniężnej, czy też przekazać ulubionym serwisom internetowym w formie napiwku. Oczywiście, nie są to kwoty duże – ale kto wie, być może z biegiem czasu, gdy Brave stanie się popularniejszą przeglądarką, możliwość zarabiania na tychże napiwkach zachęci właścicieli serwisów internetowych do zmniejszenia liczby reklam?
W pełni po polsku
Przeglądarka Brave początkowo nie była kierowana na rynek polski, przez co brakowało wersji w naszym rodzimym języku. Jako że produkt ciągle się rozwija, dodano również obsługę języka polskiego. Od 2022 roku Brave Browser występuje w wersji w pełni po polsku, bez konieczności wgrywania tłumaczeń.
Dostępność na wielu urządzeniach i systemach
Brave Browser jest dostępna na wielu urządzeniach (komputery, smartfony) i systemach operacyjnych: Windows, Linux, Mac, iOS, Android.
Podsumowanie
Przeglądarka Brave Browser w zadowalający sposób wywiązuje się z zadań, do których wykonania zobowiązali się jej twórcy. Zapewnia także sporo innowacyjnych możliwości dodatkowych, nie będących jeszcze standardem wśród innych przeglądarek internetowych. Z pewnością jest to więc propozycja godna uwagi, zwłaszcza, jeśli zależy nam na poczuciu prywatności.
Opinie o przeglądarce Brave Browser
Opinie użytkowników oraz wielu ekspertów z popularnych serwisów technologicznych wskazują na to, że wybór przeglądarki Brave Browser może być świetnym pomysłem. Przeglądarka wyróżnia się wieloma unikatowymi i innowacyjnymi funkcjonalnościami. Eksperci docenili przeglądarkę za zaawansowaną ochronę prywatności, a także szybkość działania, za to najbardziej docenianą rzeczą przez użytkowników jest możliwość blokowania reklam na stronach internetowych (m.in. YouTube). Przeglądarce Brave nie można dużo zarzucić – jest szybka, estetyczna i wyposażona w wiele ciekawych funkcji. Pozytywna ilość opinii o Brave Browser buduje jej wizerunek w Internecie, przez co baza użytkowników korzystających z przeglądarki rośnie w dużym tempie.
Świetna przeglądarka. Przerzuciłem się na nią z Chrome i nie żałuje. Większa prywatność, wbudowany bloker reklam, ochrona użytkownika i szybkość działania to największe zalety.
Brave > Google Chrome