Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w internecie – sprawdź tych kilka przydatnych porad i bądź bezpieczny online

0
1131

Bezpieczeństwo w internecie to niezwykle ważna i kluczowa kwestia dla nas w dzisiejszych czasach. Przeważnie nie zdajemy sobie z niej sprawy do momentu utraty dostępu do naszych danych, wycieku informacji czy zainfekowania komputera wirusem. Dopiero w tym momencie Zastanawiamy się jak możemy chronić swoją osobę i jak bezpiecznie sufrować w sieci przeglądając internet. W tym tekście prezentujemy przydatne porady odnośnie bezpieczeństwa w sieci, a także podpowiadamy jak chronić swoje dane i prywatność w internecie.

Dlaczego prywatność i bezpieczeństwo w internecie są tak ważne

Aby dobrze zrozumieć zagadnienie bezpieczeństwa i prywatności w sieci, należy odpowiedzieć na pytanie dlaczego są one tak ważne w internecie. Przede wszystkim wszechobecne jest już zbieranie dużych ilości informacji o nas zarówno tych podstawowych, statystycznych, jak i newralgicznych. W internecie podajemy też w różnych miejscach krytyczne informacje o naszej osobie będące zarówno parametrami urzędowymi czy prywatnymi informacjami o naszej osobie. Przede wszystkim w sieci powinniśmy maksymalnie ograniczyć możliwości zbierania informacji o nas, gdyż nigdy nie wiemy w jakim celu zostaną one wykorzystane w przyszłości. Należy również dbać o bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko utraty newralgicznych danych, gdyż na ich podstawie może dojść do kradzieży tożsamości czy zaciągnięcia kredytu w banku lub innych zobowiązań. Informacje naszej osobie, mogą również dostać się do niepowołanych osób, co może być uciążliwe lub wręcz spowodować spore straty wizerunkowe. W sieci zagraża nam także również wiele niebezpiecznych wirusów, które zajmują się wykradaniem danych np. w celu szantażowanie nas lub żądania okupu. Gdy nie będziemy uważali na naszą prywatność i bezpieczeństwo w sieci, możemy stracić nie tylko nasz wizerunek, ale i nasze pieniądze oraz podnieść konkretne wymierne straty.

Zainstaluj antywirusa

Przede wszystkim dbanie o naszą prywatność i bezpieczeństwo w sieci powinniśmy rozpocząć od zainstalowania antywirusa. W sieci istnieje wiele darmowych programów antywirusowych, które mogą chronić nasz komputer nawet w czasie rzeczywistym, blokując dostęp do zainfekowanych stron. Antywirusy pomagają chronić nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać hasła i informacje, a także uszkadzać nasz komputer czy blokować go żądając okupu za odblokowanie. W sieci istnieje zatem wiele szkodliwych wirusów, które mogą skutecznie utrudnić tam funkcjonowanie w internecie, a także spowodować konkretne wymierne straty. Regularnie powinniśmy również aktualizować programy antywirusowe i systemy Windows, na których pracujemy gdyż są one regularnie uaktualniane głównie w celu naprawy kuk pod kątem bezpieczeństwa.

Chroń maksymalnie informacje o sobie w sieci

Chronienie naszej prywatności w sieci powinniśmy rozpocząć też od świadomego akceptowania ciasteczek na stronach internetowych. Obecnie wraz z zaktualizowałem prawem unijnym dotyczącym informacji osobowych, na wielu stronach pojawiają się liczne zapytania o akceptację ciasteczek. Są to informacje o naszej aktywności na stronie. Niektóre z nich są niezbędne do korzystania z danego portalu i w celu dostarczenia prawidłowo działających usług. Portale internetowe pytają się nas zatem przy wejściu na nie czy wyrażamy zgodę na przekazywanie takich informacji. W tej sytuacji należy zwrócić uwagę, czy wszystkie zaznaczone zgody są obowiązkowe i konieczne do korzystania z portalu. Jeśli niektóre zgody nie są obowiązkowe, nie powinniśmy wyrażać akceptacji na ich przechowywanie.

W sieci nie powinniśmy również zamieszczać materiałów oraz informacji o naszej osobie, które nie są niezbędne. Mogą to być nasze zdjęcia lub posty z poglądami na pewne sytuacje. W przyszłości mogą zostać one wykorzystane na naszą niekorzyść lub zaszkodzić nam w inny sposób. W sieci powinniśmy zatem powstrzymywać się od publikowania kontrowersyjnych treści, mając na uwadze, iż to, co publikujemy pozostanie już w internecie na zawsze i może być publicznie dostępne. W celu ochrony prywatności powinniśmy włączać prywatność profil w mediach społecznościowych, aby tylko znajomi mieli do nich dostęp i nie były one widoczne publicznie.

Sieci powinniśmy również do płatności internetowych używać jedynie kart wirtualnych. Saldo karty wirtualnej generowane w bankowości elektronicznej np. w aplikacji mobilnej, która posiada swoje unikalne dane. Płacąc takimi kartami w sieci podajemy dane właśnie kart wirtualnych, a nie podstawowej karty debetowej. W przypadku wycieku danych czy kradzieży, stracimy jedynie małą sumę, którą wpłaciliśmy na kartę wirtualną do dokonania transakcji, a nie wszystkie nasze oszczędności z podstawowego konta lub cały kredyt z karty kredytowej.

Newralgiczne dane podawaj jedynie na stronach z szyfrowaniem i certyfikatem SSL

Bardzo ważną podpowiedzią, którą powinniśmy wziąć sobie do serca, jest podawanie newralgicznych danych odnośnie naszej osoby tylko na stronach z szyfrowaniem czyli certyfikatem SSL. Jest to zielona kłódka od adresu URL witryny. Certyfikat powinien być wystawiony na nazwę taką jak strona, na której się znajdujemy i nazwę marki, z której korzystamy. Dane jakie możemy podawać na szyfrowanych stronach to np. numer dowodu osobistego, PESEL czy hasło do bankowości elektronicznej — kiedy się do niej logujemy. Nigdy nie powinniśmy podawać newralgicznych danych o naszej osobie na stronach bez szyfrowania, gdyż nie mamy wtedy pewność, iż są one bezpieczne — a mogą zostać przejęte przez osoby niewiadomego pochodzenia. W sieci bardzo często mamy do czynienia z próbami wyłudzenia lub kradzieży danych poprzez podesłanie nam linków czy wręcz uruchamianie całych witryn np. sklepów internetowych mających za zadanie jedynie wyłudzić dostęp do naszej bankowości. W sieci powinniśmy zatem ograniczać podawanie najważniejszych danych osobowych jedynie do minimum, a jeśli już to robimy, powinniśmy podawać je jedynie na stronach z certyfikatem SSL.

Porada: W sieci powinniśmy również zachować daleko idącą ostrożność w kontaktach międzyludzkich. Internet sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości, a także umawiania się na randki, poznawaniu przyjaciół czy w nawiązywaniu kontaktów biznesowych. Komunikując się z innymi osobami w internecie, zawsze powinniśmy mieć na uwadze, że mogą być to osoby o nieuczciwych zamiarach, które chcą np. nas okraść.

Skomentuj lub podziel się opinią