Jak i czym otworzyć oraz edytować plik XML?

0
3020

Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś rozszerzenie .xml w swoim folderze pobrań i zastanawiałeś się, czym ono jest, to może się okazać, że wcale nie jesteś sam. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym jest plik XML i jak go otworzyć zarówno lokalnie na komputerze, jak i w edytorach online.

Co to jest plik XML?

XML to skrót od Extensible Markup Language i został stworzony przez W3C (World Wide Web Consortium) w latach 90.

Choć XML, podobnie jak HTML, jest czytelnym dla człowieka językiem znaczników, służą one do zupełnie innych celów. HTML opisuje strukturę strony internetowej i jej zawartość, a XML opisuje strukturę danych.

XML zapewnia programom, a co ważniejsze programistom, standardowy, powszechnie akceptowany format do przekazywania danych między różnymi systemami. W ten sposób XML ma więcej wspólnego z JSON niż z HTML.

Chociaż XML nie jest już preferowaną metodą organizowania i przesyłania danych, nadal jest powszechnie używany. XML jest nadal używany w wielu starszych systemach, a zarówno RSS jak i SVG są oparte na formacie XML.

Jak otworzyć lokalnie plik XML

Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał otworzyć plik XML, to masz wiele opcji. Najważniejszym pytaniem jest to, czy musisz edytować dane w pliku XML, czy tylko chcesz je przeglądnąć.

Przeglądanie pliku XML w przeglądarce

Jeśli chcesz tylko obejrzeć dane zawarte w pliku XML, to masz szczęście. Prawie każda przeglądarka może otworzyć plik XML.

W tym celu wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na docelowy plik z rozszerzeniem XML, a następnie wybrać „Otwórz za pomocą…”. Należy wskazać przeglądarkę internetowa, za pomocą której otworzymy plik. Może to być Chrome, Firefox, Opera czy Brave. Alternatywnym sposobem na otwarcie pliku XML jest zwyczajne przeciągnięcie go do przeglądarki. Plik uruchomi się w nowej karcie.

Edycja pliku XML w edytorze tekstu

Jeśli chcesz edytować plik XML lokalnie lub wolisz go przeglądać poza przeglądarką, najlepszym sposobem jest edytor tekstu.

Masz wiele opcji w zależności od systemu operacyjnego. Oto kilka znanych edytorów tekstowych, za pomocą których otworzysz lub wyedytujesz plik XML: Notatnik, Notepad++ (zalecana opcja), PSPad Editor, Atom, Sublime Text.

Jak otworzyć plik XML online

Otwieranie pliku XML online jest łatwe, bowiem na rynku istnieje kilka narzędzi, dzięki którym będziemy mogli edytować oraz przeglądać dane w dogodnej dla nas formie.

Oto kilka najpopularniejszych przeglądarek/edytorów XML online:

 

Skomentuj lub podziel się opinią