Mapa schronów przeciwbombowych w Polsce
Bezpieczeństwo i ochrona ludzi w przypadku zagrożeń są jednym z priorytetów każdego państwa. W Polsce, w ramach działań mających na celu zabezpieczenie ludności przed różnymi sytuacjami awaryjnymi, istnieje w Polsce rozbudowany system schronów, które są przygotowane na wypadek wystąpienia takich sytuacji, jak np. atak terrorystyczny, katastrofa przemysłowa czy klęska żywiołowa.
Mapa schronów w Polsce
Aby ułatwić dostęp do informacji o lokalizacji tych schronów, Państwowa Straż Pożarna przygotowała specjalną mapę, która jest dostępna online za darmo. Wszystkie schrony dostępne na mapie zostały sprawdzone przez Państwową Straż Pożarną w 2023 roku, co gwarantuje jej aktualność.
Na mapie schronów w Polsce znajdują się trzy oznaczenia:
- Ikona czerwona – schrony – konstrukcyjnie o budowie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób przed atakami bombowymi, atomowymi i ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Wyposażone w podstawowy sprzęt i zapas żywności.
- Ikona niebieska – budowla ochronna niehermetyczna (otwarta) wyposażona w instalacje zapewniające ochronę osób przed potencjalnym atakiem nieprzyjaciela.
- Ikona zielona – „miejsca doraźnego schronienia (MDS)”, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, ulewy, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych.
Inwentaryzacja schronów
Komenda Głównej Państwowej Straży Pożarnej stworzyła aplikację „SCHRONY”, która w formie interaktywnej mapy pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia. Inwentaryzację schronów przeprowadziła własnymi siłami Państwowa Straż Pożarna. W sumie zlokalizowano 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS) możliwych do wykorzystania w ramach ochrony ludności podczas krótkotrwałych ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Statystyki schronów w Polsce
W Polsce zinwentaryzowano:
- 224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS)
- 10 622 budowle ochronne, w tym:
- 903 – schrony
- 8 719 – ukrycia
Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W MDS-ach, schronach i ukryciach może się schronić w sumie ponad 49 mln osób.
Aplikacja SCHRONY na telefony komórkowe
Dla potrzeb procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne. Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem www.schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.
Podsumowanie
Współczesna Polska jest przygotowana na różnego rodzaju zagrożenia, a system schronów przeciwbombowych jest jednym z elementów tej ochrony. Dzięki nowoczesnym technologiom, takimi jak mapa schronów w Polsce online mieszkańcy mają łatwy dostęp do informacji o najbliższych schronach, co może być kluczowe w sytuacji zagrożenia.