Nowy telewizor – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

0
237

Poszukiwania nowego telewizora potrafią przyprawić o zawrót głowy. Szeroki wybór różnorodnych modeli sprawia, że wybór sprzętu nie zawsze bywa tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jakie cechy i funkcje warto wziąć pod uwagę przed zakupem telewizora? Jaka przekątna ekranu sprawdzi się najlepiej? W poniższym artykule poznasz kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać trafnego wyboru.

Jak wybrać właściwy rozmiar telewizora?

Telewizor zdecydowanie już od dłuższego czasu zalicza się do sprzętów, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego relaksu. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologicznie funkcjom, takim jak np. smart tv, na dużym ekranie możemy nie tylko odbierać sygnał telewizyjny, ale też korzystać z przeglądarki internetowej, oglądać hity z serwisów streamingowych czy grać w ulubione gry na konsolach. Z każdym kolejnym rokiem coraz większą popularnością cieszą się zwłaszcza telewizory o przekątnej przekraczającej 50 cali – z pewnością są one bardzo efektowne, czy jednak zawsze duży telewizor będzie dużym wyborem?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, warto oprócz własnych preferencji uwzględnić metraż pomieszczenia, w którym będziemy korzystać ze sprzętu. Istotne jest bowiem określenie odległości, z jakiej zamierzamy oglądać telewizor. W przypadku małych pokoi, odległość ta zazwyczaj wynosi około 1,5-2 metrów. Dla większych salonów można natomiast zwiększyć tę odległość do 2-3 metrów. W przypadku pomieszczeń o naprawdę imponującym metrażu, takich jak np. domowe sale kinowe domowe, można rozważyć zakup telewizora o przekątnej wynoszącej nawet 85 cali.

Najczęstszy wybór w przypadku standardowych pomieszczeń stanowią zwłaszcza telewizory 55-65 cali, które wyglądają efektownie i umożliwiają zachowanie zalecanej odległości oglądającego od ekranu. Chcąc kupić solidny model, samo sugerowanie się producentem sprzętu nie zawsze wystarczy. Warto w tym celu np. sprawdzić ranking telewizorów 65 cali, umożliwiający porównanie kilku lub kilkunastu różnych telewizorów o tej samej przekątnej ekranu. Dzięki temu można w prosty sposób sprawdzić, czym dokładnie różnią się poszczególne modele i który z nich sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej.

Na jakie jeszcze parametry zwrócić uwagę wybierając telewizor?

Podczas wyboru telewizora istnieje w sumie kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Oprócz odpowiednio dobranej przekątnej ekranu, sprzęt musi wyróżniać się również dobrą jakością obrazu. Do najpopularniejszych zaliczają się zwłaszcza telewizory LED, choć obecnie coraz więcej osób chętnie sięga po telewizor OLED lub QLED. Jeżeli chodzi o telewizory LCD, ich ceny bywają co prawda kuszące, jednak trzeba pamiętać, że ich jakość nie zawsze może spełniać obecnie wymagane standardy. Telewizory OLED oferują natomiast doskonałe odwzorowanie kolorów i głęboką czerń. Z kolei telewizory QLED charakteryzują się wysokim nasyceniem kolorów, posiadają też doskonałą jasność obrazu, oferując tym samym bardzo realistyczny obraz.

Kolejnym ważnym czynnikiem, o jakim dobrze pamiętać podczas zakupu telewizora jest jego system operacyjny. Dobrze jest wybrać sprzęt, który ma intuicyjny interfejs użytkownika, szeroki zakres aplikacji i możliwość dostępu do popularnych platform streamingowych. To pozwoli nam korzystać z różnorodnych treści w wygodny sposób. Nie można zapomnieć też o dźwięku – warto sprawdzić, jak brzmi telewizor w sklepie i czy oferuje różne ustawienia w tej kategorii, które pozwolą dopasować go do naszych preferencji. Jeśli jesteśmy audiofilami, możemy rozważyć zakup soundbaru lub systemu kina domowego, aby uzyskać jeszcze lepsze doznania dźwiękowe. Dostępne złącza telewizora to też istotny czynnik. Sprawdźmy, czy wybrany model oferuje odpowiednią ilość portów HDMI i USB, aby podłączyć inne urządzenia, takie jak np. konsola do gier czy odtwarzacz Blu-ray.

Podsumowując, wybór idealnego telewizora, który spełni nasze oczekiwania i potrzeby nie zawsze musi być trudny. Chcąc wybrać najlepszy model, należy wziąć pod uwagę zarówno jego rozmiar, jak i to, jaką telewizor posiada jakość obrazu, częstotliwość odświeżania, złącza i funkcje dodatkowe. To zadanie znacząco ułatwić może ranking telewizorów – nie wychodząc z domu można w prosty sposób wybrać model wyróżniający się doskonałą jakością obrazu, oferujący żywe kolory i świetny dźwięk.

Skomentuj lub podziel się opinią