Rekuperacja przemysłowa – jakie może dać nam korzyści?

0
375

Termin „rekuperacja” nie jest rozpowszechniony tak bardzo jak na przykład „wentylacja powietrza” czy „klimatyzacja”. Tymczasem, nowoczesne systemy rekuperacyjne również są w stanie poprawić jakość powietrza znajdującego się na terenie danego obiektu. Zastanówmy się, jakie korzyści może przynieść nam rekuperacja w zakładzie przemysłowym. Dlaczego świadomy przedsiębiorca powinien zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie?

Rekuperacja – co to takiego?

Dla wielu z nas słowo „rekuperacja” może brzmieć tajemniczo lub wręcz obco. W rzeczywistości jednak systemy o tej nazwie nie są szczególnie skomplikowane. W pewnym uproszczeniu pod pojęciem tym rozumiemy system wentylacji powietrza, który pozwala jednocześnie na:

  • oczyszczenie go,
  • odzyskanie energii cieplnej.

W efekcie, możliwe będzie ogrzanie powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu lub – w zależności od naszych potrzeb – schłodzenie go.

Centralnym punktem, jeśli chodzi o ten proces, jest urządzenie zwane rekuperatorem. Rekuperator pozwala – w zależności od wybranych ustawień – przekazać ciepło znajdujące się na zewnątrz, a następnie wprowadzić ogrzane i oczyszczone powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Rekuperacja dla przemysłu – wygoda czy wymóg?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować systemy rekuperacji również w pomieszczeniach mieszkalnych. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ domowa rekuperacja zapewnia nam wygodę i komfort.

Zastanówmy się jednak nad innym możliwym sposobem wykorzystania rekuperacji, tzn. montażem takiego systemu w firmie. Czy rekuperacja w zakładzie przemysłowym to dobry pomysł? Cóż, wydaje się, że tak; co więcej, omawiane rozwiązanie może być nie tyle przywilejem, ile koniecznością. Jest tak w szczególności w zakładach, w których – z uwagi na specyfikę działalności – istnieje poważne ryzyko przekroczenia norm bezpieczeństwa związanych z czystością powietrza, co może znacząco utrudnić lub nawet uniemożliwić codzienne funkcjonowanie zakładu.

Gdzie można stosować systemy rekuperacji?

Praktyka pokazuje, że systemy rekuperacji to rozwiązanie, które stosuje się w takich miejscach jak na przykład:

  • zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych,
  • firmy spawalnicze,
  • stacje lakiernicze,

oraz we wszelkich innych miejscach, w których na co dzień obrabia się różnego rodzaju lakiery, farby, rozpuszczalniki, a prowadzone prace prowadzą do powstawania pyłków czy bardzo drobnych odprysków itp.

Dlaczego to właśnie w takich miejscach przydatne okazują się nowoczesne systemy rekuperacyjne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: ponieważ powietrze w takich miejscach jest wypełnione związkami chemicznymi, pyłami itp., które mogą u pracowników nie tylko wywoływać dyskomfort (chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że praca na hali w ciepłym i zanieczyszczonym powietrzu nie jest niczym przyjemnym), ale także stanowić zagrożenie dla zdrowia – w tym w szczególności w obszarze układu oddechowego.

Rekuperacja to nie tylko bezpieczeństwo, ale także opłacalność finansowa

Warto przy tym wspomnieć o jeszcze jednej zalecie, jaka wiąże się z korzystaniem z systemów rekuperacyjnych. Tego typu rozwiązania to nie tylko wzrost jakości powietrza w zakładzie przemysłowym, ale także inwestycja w efektywność pracy zatrudnionej kadry. Łatwo możemy wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje; złej jakości powietrze to czynnik, który wpływa na wzrost niezadowolenia wśród zatrudnionych, co przekłada się na absencję pracownicze, a także zwiększone ryzyko chorób (czego efektem, jak można łatwo się domyślić, może być długotrwałe zwolnienie lekarskie). Jeśli zatem chcesz tego uniknąć, zadbaj o nowoczesny rekuperator do Twojej firmy niezależnie od tego, czy chodzi o przestrzenie produkcyjne, magazynowe czy biurowe. W każdym z tych przypadków możesz osiągnąć korzyści w postaci oczyszczonego powietrza o temperaturze, która umożliwi sprawne wykonywanie pracy.

Nowoczesny rekuperator może również pomóc w ograniczeniu kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej. Jeśli zaczniesz ogrzewać z jego użyciem powietrze, pomoże Ci to w redukcji kosztów w okresie jesienno-zimowym.

Rekuperacja – podsumowanie

System rekuperacji może okazać się w zakładach przemysłowych istnym wybawieniem. Dlaczego? Jest tak, ponieważ dzięki niemu możemy oczyścić powietrze, usuwając z niego szkodliwe dla zdrowia substancje.  Im nowocześniejszy i bardziej zaawansowany jest rekuperator, tym skuteczniejsza jest jego praca, co oznacza, że można usunąć mniejsze cząsteczki zanieczyszczeń.

Skomentuj lub podziel się opinią