Czym jest i do czego służy program do skanowania sieci LAN?

0
181

Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za zakupy sprzętu IT i oprogramowania w swojej firmie, być może zastanawiasz się, czy warto zainwestować w program do skanowania sieci? W poniższym tekście postaramy się wytłumaczyć, czym jest skaner sieci lan, jakie ma zalety i na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Jednego możesz być pewny. To nie kolejny gadżet, który nie przyniesie żadnych korzyści, a tylko zajmie miejsce na dysku i obciąży zasoby systemowe. Zapraszamy do lektury.

Czym jest program do skanowania sieci?

Program do skanowania sieci to oprogramowanie, które pozwala na szybkie i łatwe uzyskanie informacji o wszystkich urządzeniach podłączonych do danej sieci lokalnej (LAN). Może to być komputer, drukarka, router, kamera IP, telefon VoIP. Taki skaner sieciowy (Advanced IP Scanner) sieci potrafi wykryć te urządzenia, określić ich adresy IP, nazwy hostów, producentów, modele, systemy operacyjne i wiele innych parametrów. Program do skanowania sieci zapewnia również bieżący monitoring sieci, czyli sprawdzanie jej stanu i wydajności. Skaner sieci może pokazywać obciążenie pasma, liczbę błędów transmisji, dostępność usług sieciowych i alarmować o ewentualnych problemach lub zagrożeniach. Jako jedną z kluczowych funkcjonalności wymienić należy również możliwość zdalnego sterowania komputerami i urządzeniami sieciowymi. Taki program może umożliwiać zdalny dostęp do pulpitu, plików, ustawień i aplikacji na innym komputerze w sieci. Ponadto daje możliwość zdalnego wyłączania, restartowania lub blokowania komputerów, lub urządzeń.

Jakie korzyści daje firmie wdrożenie takiego programu?

Wdrożenie programu do skanowania sieci może przynieść firmie wiele korzyści. Oto trzy kluczowe:

– lepsza organizacja i zarządzanie siecią. Skaner sieci pozwala na szybkie uzyskanie pełnego obrazu struktury i zasobów sieciowych.
– wyższa efektywność i oszczędność czasu. Program ułatwia automatyzację wielu zadań związanych z administracją i obsługą sieci. Za jego pomocą można zdalnie zarządzać komputerami i urządzeniami znajdującymi się poza siedzibą główną firmy.
– wyższe bezpieczeństwo i kontrola nad siecią. Monitorowanie sieci pozwala na wykrywanie i eliminowanie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa danych i systemów typu: nieautoryzowany dostęp, próba włamania, wirus, malware lub konfiguracja sprzeczna z polityką bezpieczeństwa.

Na jakie 3 aspekty powinno się zwracać uwagę planując zakup danego rozwiązania?

Planując zakup programu do skanowania sieci, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

– funkcjonalność i łatwość obsługi. Dobry program do skanowania sieci powinien oferować szeroki zakres funkcji, które spełnią potrzeby i oczekiwania użytkowników. Powinien także być na tyle prosty i intuicyjny w obsłudze, aby nie wymagał specjalistycznego szkolenia lub wsparcia technicznego typu servicedesk.
– kompatybilność i skalowalność. Skaner sieci powinien być kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi, protokołami sieciowymi i typami urządzeń. Dobrze, jeśli przy okazji jest skalowalny – pozwala obsłużyć zarówno małe, jak i duże sieci, bez utraty jakości i wydajności.
– cena i licencja. Dobry program do monitoringu sieci powinien być dostępny w atrakcyjnej cenie i mieć elastyczną licencję, która pozwoli na dopasowanie ilości stanowisk do potrzeb firmy.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego, wdrożenie skanera sieci zapewnia firmie szereg korzyści, a w dłuższej perspektywie również oszczędności finansowe. Mamy nadzieję, że nasz tekst pomógł nieco zrozumieć istotę działania programów do skanowania sieci i będzie pomocny w decyzji o jego zakupie. Jeśli nie czujemy się na siłach podjąć decyzji o jego zakupie, warto sięgnąć po konsultację z ekspertem od sieci LAN, który wyjaśni kluczowe kwestie.

Skomentuj lub podziel się opinią