Dlaczego CAD zwiększa bezpieczeństwo i wydajność w przemyśle?
Coraz więcej zakładów przemysłowych korzysta obecnie z projektowania CAD. Takie oprogramowanie sprawdzi się m.in. w branży meblarskiej, metalowej czy też energetycznej, ale trzeba mieć na uwadze to, że regularne korzystanie z omawianych narzędzi doprowadzi m.in. do zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa w przemyśle. To także szansa na zminimalizowanie strat i oszczędność pieniędzy. Co jeszcze przemawia za innowacyjnym projektowaniem CAD?
Efektywne projektowanie i eliminowanie błędów
Nie da się ukryć, że wpływ CAD na współczesny przemysł jest ogromny. Po pierwsze takie narzędzia wpływają na zwiększenie efektywności projektowania. Tradycyjne metody projektowe oraz rysunkowe są niezwykle czasochłonne i wymagają sporego zaangażowania, ogromnych nakładów czasowych oraz dużych pieniędzy. Zakłady przemysłowe często nie mogą sobie na to pozwolić, a jednocześnie chcą się skupić na dogonieniu uciekającej im konkurencji. Starannie dobrany program CAD im to umożliwia, ponieważ projektowanie jest zautomatyzowane, a potencjalne błędy są skutecznie eliminowane. Tym samym zwiększa się wydajność projektowania, a na rynek trafiają jedynie te produkty, które mogą być na niego dopuszczone i okażą się bezpieczne w użytkowaniu.
Optymalizacja całego procesu produkcyjnego wraz z precyzyjnym tworzeniem dokumentacji produktowej
W tym miejscu należałoby przeanalizować inne zalety CAD, a naprawdę jest o czym opowiadać. Oprogramowanie pozwala na optymalizację całego procesu produkcyjnego oraz precyzyjne tworzenie dokumentacji produktowej, przy której spędza się zdecydowanie mniej czasu. Można go natomiast wykorzystać na doszlifowanie projektowanego produktu. Strzałem w dziesiątkę dla wymagających przedstawicieli branży przemysłowej okaże się program SOLIDWORKS CAD 3D od DPS Software. Dlaczego? Z jego pomocą czas przygotowania konkretnego produktu ulegnie maksymalnemu skróceniu, inżynierowie uzyskają dostęp do wysokiej klasy rysunków, animacji i renderów, a ponadto w dowolnym momencie można sobie pozwolić na przeprowadzenie niezbędnych symulacji i testów. Jak to się kończy? Poprawą wydajności produkcyjnej, minimalizowaniem strat i optymalizacją zużycia wykorzystywanych materiałów produkcyjnych.
Wysoka jakość uzyskiwanych wyrobów i maksymalna precyzja działania
Oprogramowanie CAD działa również na kilku innych płaszczyznach, ponieważ jego regularne wykorzystywanie poskutkuje m.in.:
- wyższą jakością uzyskiwanych wyrobów wraz z poprawą bezpieczeństwa ich późniejszego użytkowania,
- maksymalną precyzją działania,
- łatwym określeniem pożądanych wymiarów, parametrów konstrukcyjnych i ewentualnych tolerancji.
Nad wszystkim musi jednak czuwać wykwalifikowany inżynier, dlatego zakłady przemysłowe nigdy nie powinny oszczędzać na fachowcach, gdyż szybko okaże się, że konkurencja znacznie je prześcignęła, a odbiorcy nie mają do nich większego zaufania. Dzięki oprogramowaniu CAD można myśleć o redukcji kosztów produkcji i przeprowadzeniu analiz wytrzymałościowych poszczególnych produktów. Tym samym unika się bardzo kosztownych błędów.