EuroLinux Desktop – system linuxowy, który polubią fani Windowsa i macOS

0
859
linux

Na rynku zadebiutował EuroLinux Desktop – system operacyjny tworzony przez polską firmę, przeznaczony dla użytkowników korporacyjnych i instytucjonalnych, którzy wcześniej korzystali z rozwiązań opartych na Windowsie i macOS.

EuroLinux został oparty o cenioną dystrybucję Red Hat Enterprise Linux 9, stosowaną w najbardziej wymagających środowiskach, takich jak m.i.n systemy bankowe i przemysłowe, jednak nastąpiło wiele zmian w interfejsie użytkownika – zapewno po to, aby upodobnić system do rozwiązań, do których wiele użytkowników już przywykło. W tym celu m.in. zastosowano nakładkę graficzną GNOME, jednak z wieloma modyfikacjami (m.in. dodano możliwość umieszczania ikon na pulpicie, której oryginalnie GNOME nie oferuje, czy funkcjonalność menu rozwijanego z dodatkowymi opcjami po kliknięciu prawym klawiszem na pulpicie). Dodatkowo wykonane zostały uzupełnienia tłumaczeń Red Hata oraz środowiska GNOME

Z innych funkcjonalności uświadczymy ikony powiadomień z komunikatów internetowych i programów pocztowych, możliwość przełączania na motyw dzienny/nocny, program multimedialny Totem obsługujący najpopularniejsze typy plików muzycznych, wbudowany w środowisko program biurowy LibreOffice (słynny, open-sourcowy odpowiednik Microsoft Office) oraz sklep z aplikacjami, w którym widnieje ok. 2000 pozycji. Warto także dodać, że producent zapewnia 10 lat pomocy technicznej.

System EuroLinux Desktop jest głównie przeznaczony do rozwiązań komercyjnych, jednak firma udostępnia na swojej stronie internetowej obraz ISO systemu do użytku prywatnego za darmo.

 

 

 

Tagilinux

Skomentuj lub podziel się opinią