Jak podzielić ekran monitora – dzielenie ekranu w Windows

0
3824

Podczas pracy na komputerze czasami pomocne jest jednoczesne uruchomienie więcej niż jednego okienka aplikacji czy dokumentu obok siebie. W systemie Microsoft Windows można to zrobić na jednym monitorze, korzystając z funkcji dzielenia ekranu. Jeśli masz więcej niż jeden monitor, możesz rozszerzyć ekran. Poniższy poradnik pokazuje, jak skorzystać z obu tych opcji.

Dzielenie ekranu na jednym monitorze

Dwa ekrany w Windows przy pomocy klawiatury:

Aby podzielić ekran na jednym monitorze, umożliwiając jednoczesne oglądanie dwóch okien programu obok siebie:

  1. Naciśnij i przytrzymaj klawisz Windows.
  2. Naciśnij klawisz strzałki w lewo lub w prawo. Jeśli naciśniesz klawisz strzałki w lewo, aktywne okno programu pojawi się po lewej stronie podzielonego ekranu. Jeśli naciśniesz klawisz strzałki w prawo, pojawi się ono po prawej stronie podzielonego ekranu.

Aby wyjść z trybu podzielonego ekranu, zmaksymalizuj jedno z okien programu, klikając ikonę maksymalizacji w prawym górnym rogu okna.

Dwa ekrany w Windows za pomocą myszki:

Chcąc podzielić ekran w Windows myszką lub touchpadem należy przytrzymać pasek tytułowy okna, a następnie przeciągnąć go maksymalnie do lewej lub prawej krawędzi monitora. Przeciągając go do górnej krawędzi uzyskamy możliwość dzielenia ekranu na 4 części.

Rozszerzanie ekranu na wiele monitorów

Jeśli do komputera jest podłączony więcej niż jeden monitor, można rozszerzyć ekran na pozostałe urządzenia. Funkcja ta, zwana rozszerzonym wyświetlaniem, umożliwia jednoczesne wyświetlanie dwóch lub więcej okien programu, po jednym na każdym monitorze. Wybierz poniżej swoją wersję systemu Windows i wykonaj kroki, aby włączyć rozszerzony ekran.

Windows 11

  1. Na pulpicie systemu Windows kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar i wybierz opcję Ustawienia wyświetlania.
  2. Po prawej stronie okna Ustawienia wyświetlania kliknij menu rozwijane obok przycisku Identyfikuj nad opcją Wiele wyświetlaczy.
  3. W rozwinięciu wybierz opcję Rozszerz te wyświetlacze.
Czytaj również:  Bezpieczne praktyki korzystania z sieci - jak unikać phishingu?

Windows 8 i 10

  1. Na pulpicie systemu Windows kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar i wybierz opcję Ustawienia wyświetlania.
  2. Przewiń w dół do sekcji Wiele wyświetlaczy. Poniżej opcji Wiele wyświetlaczy kliknij menu rozwijane i wybierz opcję Rozszerz te wyświetlacze.

 

 

Skomentuj lub podziel się opinią