Jak zainstalować kodeki HEVC za darmo na Windows 10 (dla filmów H.265)

0
2944

Windows 10 obsługuje pliki wideo zakodowane za pomocą High-Efficiency Video Coding (HEVC), znanego również jako wideo H.265, jednak Microsoft pobiera opłaty za swoje oficjalne kodeki i nie dołącza ich do systemu Windows 10. Możesz je zdobyć za darmo, nie wyciągając karty kredytowej i nie wydając na nie standardowej ceny 0,99 USD.

Aby zainstalować kodeki HEVC za darmo, otwórz adres „ms-windows-store://pdp/?ProductId=9n4wgh0z6vhq” w przeglądarce i zainstaluj aplikację „Rozszerzenia wideo HEVC od producenta urządzenia” z Microsoft Store. Jeśli darmowe kodeki nie są dostępne pod tym linkiem, zawsze możesz użyć VLC Player do odtwarzania plików wideo kodowanych w HEVC (H.265).

Co to jest HEVC?

High-Efficiency Video Coding, częściej nazywane HEVC, to specjalistyczny standard kompresji wideo. Surowe pliki wideo z nowoczesnych kamer wideo, w tym kamer komórkowych są ogromne. HEVC Coded pozwala kompresować pliki wideo do bardziej rozsądnych rozmiarów, tak, aby mogły być one przechowywane na urządzeniach mobilnych, dyskach fizycznych, lub móc być przesyłane przez Internet.

Jak działa HEVC w systemie Windows 10?

Filmy w standardzie HEVC stają się coraz bardziej popularne. Obecnie iPhone’y domyślnie nagrywają filmy w HEVC. Płyty Blu-ray 4K UHD również używają HEVC.

Kodeki HEVC pozwolą ci oglądać filmy zakodowane w tym formacie na komputerze, ale są one niezbędne tylko dla aplikacji takich jak odtwarzacz wideo Filmy i TV firmy Microsoft, dołączony do systemu Windows 10, i innych aplikacji Windows, które wykorzystują kodeki wbudowane w system Windows.

Popularny odtwarzacz wideo innej firmy firm – VLC, zawiera własne wbudowane kodeki. Aby odtwarzać filmy HEVC (H.265) w VLC, wystarczy zainstalować VLC i odtworzyć film.

Aby uzyskać obsługę HEVC w standardowym odtwarzaczu dostarczanym z systemem Windows, będziesz potrzebował kodeków. Nie są one dołączone do najnowszych wersji systemu Windows 10, ale mogą być zainstalowane z Microsoft Store. Kodeki te są również wymagane do kodowania wideo w formacie HEVC (H.265) w aplikacjach, które korzystają z kodeków systemowych Windows 10.

Jak zainstalować kodeki HVEC za darmo

Istnieją właściwie dwa różne pakiety kodeków, które można uzyskać ze Sklepu. Oba są identyczne, ale jeden kosztuje 0,99$, a drugi jest darmowy.

Jeśli wyszukasz w Sklepie HEVC Codec, zobaczysz pakiet „Rozszerzenia wideo HEVC” za kwotę ok. 4,5 PLN. Ta opłata prawdopodobnie odzwierciedla koszt licencjonowania kodeków dla Microsoftu.

Można jednak również pobrać ze Sklepu darmowy pakiet „Rozszerzenia wideo HEVC od producenta urządzenia”. Aby znaleźć go w Sklepie, skopiuj i wklej poniższy adres do paska adresowego przeglądarki internetowej i naciśnij Enter:

ms-windows-store://pdp/?ProductId=9n4wgh0z6vhq

Jest to ten sam pakiet, który kosztuje ok. 4,5 PLN, jednak w wersji za darmo. Wydaje się, że jest on przeznaczony dla producentów komputerów, aby preinstalowali te kodeki na swoich urządzeniach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy zainstalował te kodeki w swoim systemie za darmo – wystarczy, że skorzysta z bezpośredniego linku, aby je znaleźć.

Skomentuj lub podziel się opinią

Więcej artykułów