Lista 6 najlepszych aplikacji do rysowania i grafiki cyfrowej na iOS (iPad, iPhone)

0
1529

Świat jest opanowany przez grafikę komputerową. Można to zobaczyć w reklamach, banerach na ulicach, logach firm, emotikonach w mediach społecznościowych czy w popularnych gifach. Wiele z nich zostało stworzonych przez hobbystów uczących się grafiki. Poniżej znajduje się lista najlepszych programów graficznych na iOS, dzięki którym można rysować i tworzyć zaawansowane grafiki na iPad oraz iPhone.

Jakie są najlepsze aplikacje do tworzenia grafiki i rysowania na iPhone?

Adobe Photoshop Sketch – dla fanów rysowania na iPad oraz iPhone

Produkty spod szyldu Adobe znane są ze swojego profesjonalizmu, a Photoshop Sketch nie odbiega od standardów firmy. Przejrzysty interfejs i liczne narzędzia przeznaczone do tworzenia grafiki cyfrowej na iPhone i iPad pozwolą tworzyć prawdziwe dzieła. Projekty stworzone w Photoshop Sketch można przenieść bezpośrednio do programu Photoshop na komputerze, aby prowadzić nad nimi jeszcze bardziej zaawansowane prace.

Adobe Photoshop Sketch pozwala na mieszanie kolorów w celu stworzenia jak najbardziej naturalnych barw, a także ułatwia pracę z perspektywą. Dużą zaletą dla wielu osób będzie możliwość bezpośredniego opublikowania gotowej pracy z poziomu aplikacji.

Wadą Adobe Photoshop Sketch jest natomiast brak możliwości tworzenia animacji, a zwiększenie ilości miejsca w chmurze związane jest z opłatami. Sama aplikacja jest darmowa dla użytkowników iPadów i i Phone (iOS) oraz urządzeń z systemem Android (pod warunkiem posiadania identyfikatora Adobe ID).

Procreate

Niezwykle rozbudowana aplikacja do tworzenia grafiki i rysowania dostępna na iPhone i iPad, gdzie ilość dostępnych funkcji potrafi przytłoczyć. Na szczęście dostępnych jest wiele darmowych tutoriali, które pomogą w tworzeniu szkiców, własnych pędzli, a także animacji.

Ogromną zaletą Procreate jest fakt, że korzystają z niego profesjonalni artyści, którzy chętnie (i za darmo) dzielą się swoją wiedzą za pomocą ogólnodostępnych tutoriali. Już same podstawowe narzędzia dają ogromne pole do popisu dla początkujących i zaawansowanych artystów.

Tutaj również nie obyło się przed niedociągnięciami, które mogą okazać się poważną przeszkodą dla twórców. Procreate nie ma wektorowych kształtów, a przejęcie kontroli nad obrazem może przysporzyć odrobinę trudności.

Wszystko to jednak dostępne jest za jednorazową opłatą w wysokości 47,99 zł bez konieczności inwestowania w comiesięczną subskrypcję.

Inspire Pro

Aplikacja idealna dla początkujących artystów. Zawiera w sobie wszystko, co może być potrzebne. Umożliwia prace z dowolnymi markerami, ołówkami, węgłem, farbami, a także płótnami i papierami o różnorodnej powierzchni i gramaturze.

Inspire Pro jest przeznaczone dla osób pragnących lepiej zaznajomić się z grafiką cyfrową. W związku z tym nie daje bardziej rozbudowanych opcji, takich jak animacja czy praca na warstwach. Obawy może budzić także niestabilność programu, która na szczęście występuje sporadycznie i objawia się usunięciem aktualnie tworzonego obrazu.

Mnogość narzędzi i prostota korzystania z aplikacji skutecznie niwelują te drobne niedogodności. Tym bardziej że ciężko o tak łatwą w obsłudze aplikację, na której można skutecznie uczyć się digital paintingu. Odstraszająca może być jednak cena, ponieważ Inspire Pro wymaga uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 94,99 zł.

Concepts – dobra aplikacja dla rysunków artystycznych

Aplikacja na iOS, która umożliwia tworzenie rysunków koncepcyjnych, storyboardów, map myśli, szkicowanie planów, pisanie notatek, a także projektowanie złożonych prac artystycznych. Concepts opracowane zostało z myślą o początkujących artystach, pragnących rozwijać swoje umiejętności.

Wśród zalet aplikacji na szczególne wyróżnienie zasługuje łatwa personalizacja programu (narzędzi, galerii i płótna), a także możliwość udostępnienia gotowych plików do wiadomości e-mail, chmury i aplikacji społecznościowych. Dodatkowo Concepts umożliwia pracę na 5 warstwach (większą ilość trzeba dokupić, o ile zajdzie taka konieczność).

Podstawowa wersja Concepts jest bezpłatna, a jej rozszerzenie kosztuje około 50 zł.

Adobe Fresco

Kolejna aplikacja dla początkujących i średniozaawansowanych grafików dostepna na platformę iOS. Adobe Fresco udostępnia bogaty zbiór zaawansowanych pędzli, a rozmywanie się farb umożliwia tworzenie oryginalnych i wspaniałych dzieł. Tworzenie projektów dodatkowo ułatwia zestawienie pędzli wektorowych i rastrowych.

Ogromną zaletą Adobe Fresco jest nielimitowana liczba warstw, na których można pracować, a także największy wybór różnorodnych pędzli. Niestety jak to zazwyczaj w przypadku produktów Adobe, tutaj również obowiązuje limit miejsca na dane, który można rozszerzyć poprzez zakup płatnej wersji aplikacji (subskrypcja wynosząca 12,29 euro miesięcznie).

MediBang Paint – idealny do rysowania

Aplikacja została stworzona z myślą o artystach tworzących komiksowe rysunki. Przejrzysty interfejs ułatwia korzystanie z ogromnej ilości różnorodnych narzędzi. Oprócz samego bogactwa pędzli dostępne są również rozmaite czcionki.

Aplikacja BediBang Paint dostępna na system iOS (iPhone i iPad) oferuje wiele przydatnych narzędzi, a także szeroki wybór tonacji, dymków i tekstur. Można przebierać także w sporej bazie oferującej tła dla rysunku. Niestety BediBang Paint zmaga się z jednym poważnym problemem, który może zniechęcić do korzystania z aplikacji. Podczas użytkowania dość często wyłącza się bez ostrzeżenia, a niezapisana praca przepada. Aplikacja jest jednak w pełni darmowa na iPhony / iPady i może służyć do nauki grafiki cyfrowej.

Podsumowanie

Na iPhone i iPad dostępne jest wiele aplikacji do rysowania oraz tworzenia grafiki. Niektóre z nich są darmowe, inne zaś płatne. Aby przekonać się, który program będzie najlepszy dla użytkownika, najlepiej skorzystać z darmowych wersji i przekonać się na własnej skórze. Użytkownicy posiadający większe wymagania mogą zainwestować pieniądze w kupno bardziej profesjonalnego oprogramowania do projektowania graficznego i rysowania na iOS (iPhone i iPad). Początkującym i średnozaawansowanym użytkownikom z pewnością wystarczą programy udostępniane za darmo. Dla fanów rysowania na iPad lub iPhone polecany jest Adobe Photoshop Sketch, zaś dla artystów chcących projektować grafiki – Procreate lub Inspire Pro.

Skomentuj lub podziel się opinią